Od wielu lat piszemy o działaniach Policji zmierzających do ograniczenia liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Wszyscy policjanci KMP w Zielonej Górze oraz pełniący służbę w naszym powiecie policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków.
Zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przez cały rok o różnych porach doby i w różnych miejscach powiatu prowadzą działania „Trzeźwy Poranek”, „Trzeźwy Kierowca” czy „Alkohol i narkotyki”. Jak wielokrotnie podkreślamy w naszych komunikatach, prowadzone już od ponad 5 lat akcje zielonogórskich policjantów przynoszą efekty. Mieszkańcy naszego powiatu wiedzą, że kontroli trzeźwości można się spodziewać o każdej porze dnia i nocy – stąd teraz rzadkością jest zatrzymywanie nietrzeźwych kierujących podczas działań. Jeśli policjanci kogoś zatrzymują to najczęściej okazuje się on być spoza granic naszego powiatu czy województwa.
W czasie minionego weekendu policjanci zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących samochodami, jednego pod wpływem narkotyków i jednego pijanego rowerzystę. Od początku roku przebadana została trzeźwość ponad 11.500 kierujących i zatrzymanych zostało 29 nietrzeźwych. W każdym tygodniu zatrzymywane są również osoby, które kierują pojazdami mimo cofnięcia im uprawnień.
Najbardziej bulwersujące przypadki minionego weekendu to kierujący Mercedesem, który w Zawadzie wpadł do rowu i uciekł pozostawiając samochód. Mimo pewnego czasu jaki upłynął od zdarzenia, po badaniu policjanci stwierdzili, że mężczyzna ma jeszcze ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Bardzo pijany – niemal 2,7 promila był 34-latek kierujący Fordem Ka zatrzymany przez policjantów WRD w niedzielę rano w Nowogrodzie Bobrzańskim. Nie mniej pijany zatrzymany w niedzielę wieczorem przez patrol SPPP kierujący Oplem Omega – 2,6 promila.
Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.
Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Żródło: podinsp. Małgorzata Barska, KMP Zielona Góra