Zatrzymali pociągi, bo chcieli uratować mężczyznę

05 maj 2016
Autor: 
fot.KKP w Świebodzinie

Zgłoszenie o mężczyźnie leżącym na torach spowodowało, że świebodzińscy policjanci wstrzymali ruch pociągów na torach biegnących przez miasto. Liczyła się każda sekunda, a stawką było ludzkie życie. Jeden z policjantów znając zasady sygnalizacji kolejowej, nadawał sygnały latarką z czerwonym światłem i zatrzymał pociąg. Kilka minut później młody mężczyzna został odnaleziony.

Są sytuacje, w których nie można działać szablonowo. Liczy się każda sekunda, a działanie musi być zdecydowane. Do takiego zdarzenia doszło we wtorek (4 maja br.) w Świebodzinie. Tuż przed godz. 22:00 do dyżurnego dodzwoniła się młoda kobieta z informacją, że na torach kolejowych w rejonie wiaduktu przy ul. Łużyckiej, położył się mężczyzna z zamiarem popełnienia samobójstwa. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci ze świebodzińskiej patrolówki. Kiedy funkcjonariusze dotarli we wskazany rejon, od strony stacji kolejowej w ich kierunku zmierzał już pociąg. Teren torowiska nie był oświetlony, a na sprawdzonym odcinku policjanci nie znaleźli mężczyzny. Czasu było coraz mniej. W trosce o ludzkie zdrowie i życie, jeden z policjantów znając zasady sygnalizacji kolejowej, rozpoczął nadawać określone sygnały latarką z czerwonym światłem, co dla maszynisty oznaczało konieczność zatrzymania. W ten sposób pociąg osobowy relacji Warszawa – Berlin został zatrzymany, a policjanci mogli dalej sprawdzać torowisko w poszukiwaniu młodego desperata. Chwile później w ten sam sposób zatrzymano jadący od drugiej strony pociąg towarowy. Torowisko zostało sprawdzone, jednak wskazanego mężczyzny już tam nie było. W tym samym czasie dyżurny świebodzińskiej jednostki ustalił, że opisany przez zgłaszającą mężczyzna zmierza w kierunku osiedla znajdującego się w rejonie wiaduktu. Ruch na linii kolejowej został przywrócony, natomiast policjanci przemieścili się w rejon bloku, gdzie zauważyli 19-letniego mieszkańca Świebodzina, który kilka minut wcześniej kładł się na tory kolejowe. Młody człowiek był pod wpływem alkoholu, została mu udzielona niezbędna pomoc lekarska, przez noc trzeźwiał w komendzie.

Kolejne ludzkie życie zostało uratowane. Gdyby nie reakcja kobiety oraz natychmiastowe i zdecydowane działanie policjantów, prawdopodobnie mogłoby dojść do tragedii. Okoliczności tej sprawy zostaną zbadane pod nadzorem świebodzińskiej prokuratury.

KPP w Świebodzinie

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u