Straż Graniczna udaremniła nielegalny wywóz broni

01 luty 2018
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy udaremnili wywóz z naszego kraju 1000 sztuk istotnych elementów broni.

Przesyłka została nadana przez firmę mającą swoją siedzibę w powiecie szamotulskim i miała trafić do USA. W trakcie realizowanych czynności ujawniono również zakład, w którym pomimo braku koncesji produkowano istotne części do karabinka szturmowego AKM. Funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli części do broni o wartości 2.500.000 zł.

Podczas realizowanych działań na terenie Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy, funkcjonariusze SG stwierdzili, że w przesyłce cargo, której nadawcą byłą firma mająca swoją siedzibę w powiecie szamotulskim, a odbiorcą firma z USA, znajdują się istotne części broni - 1000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM, popularnie zwanego kałasznikowem. Przesyłka została nadana pomimo, że firma nie miała koncesji na handel bronią. Po konsultacjach z ekspertami z laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w celu udaremnienia wywozu bez wymaganych dokumentów przedmiotów, które zgodnie z ustawą o broni i amunicji, stanowią istotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna, funkcjonariusze zatrzymali przesyłkę i nie dopuścili do jej wywozu.

Podczas przeszukania budynków firmy, która byłą nadawcą przesyłki, ujawniono linię produkcyjną służącą do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM . Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Całkowita wartość ujawnionych i zatrzymanych przedmiotów wynosi niemal 2.500.000 zł.

Obecnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy prowadzą czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Sprawdzają m.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją oraz handlem, a także gdzie miały trafić zabezpieczone istotne części broni. Sprawa ma charakter rozwojowy

Produkcja broni palnej lub handel bez wymaganego zezwolenia zagrożony jest karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: kpt. SG Rafał Potocki, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top