„Syn umie jeździć samochodem” - 14-latek za kierownicą, a jego matka... pasażerem

06 marzec 2018

W miniony weekend na terenie jednej z miejscowości powiatu sulęcińskiego funkcjonariusze drogówki dokonywali pomiaru prędkości. Kierujący Volkswagenem, który zdawał nie przejmować się ograniczeniem prędkości do 40 km/h, mimo nadanego sygnału do zatrzymania samochodu, postanowił kontynuować jazdę. Po zatrzymaniu pojazdu okazało się, że kierowca ma 14 lat, a pasażerką jest jego matka.

Do skrajnie nieodpowiedzialnego, a przede wszystkim niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę (4 marca) w jednej z miejscowości powiatu sulęcińskiego. Funkcjonariusze sulęcińskiej drogówki kontrolowali prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym. Pomiar jednego z samochodów osobowych wskazał 72 km/h w miejscu gdzie dozwolona była prędkość 40 km/h. Policjant nadał sygnał do zatrzymania osobowego Volkswagena, jednak kierujący nie zareagował, ominął funkcjonariusza i pojechał dalej. Mundurowi ruszyli za osobówką. Dopiero po użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych kierujący zatrzymał się do kontroli. Poproszony został o okazanie prawa jazdy, lecz nie posiadał dokumentu. Trudno się dziwić, kierowca miał 14 lat. Obok na fotelu pasażera siedziała matka chłopca. W rozmowie z policjantami kobieta przyznała, że to ona nakazała synowi niezatrzymanie się do kontroli i kontynuowanie jazdy. Jeszcze bardziej nieodpowiedzialne okazały się argumenty kobiety dlaczego pozwoliła 14-latkowi kierować pojazdem. Według jej relacji chciała ona w ten sposób wynagrodzić synowi swoją częstą nieobecność w domu, a chłopiec już wcześniej miał wielokrotnie kierować samochodem. Matka zapewniała, że syn umie jeździć samochodem, a poza tym przecież nic się nie stało… Cały problem w tym, że „stało się”. Udostępnienie pojazdu 14–latkowi, który nie posiada do tego uprawnień ani zdolności psychicznej oraz fizycznej do prowadzenia pojazdów na drodze publicznej jest wykroczeniem z art. 96§1 pkt. 1 i 2 Kodeksu Wykroczeń. Wobec kobiety za popełnione wykroczenie sporządzony zostanie wniosek o ukaranie do Sądu Natomiast wobec nieletniego zostanie skierowany wniosek do Sądu Rodzinnego w związku z zagrożeniem demoralizacją, w tym przypadku przez samego rodzica.

Źródło: st. post. Klaudia Richter Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.