Rozbita grupa "tytoniowa". Zatrzymano pięć osób (FILM Z AKCJI CBŚP)

09 maj 2020
Autor: 
Rozbita grupa "tytoniowa". Zatrzymano pięć osób Fot. CBŚP

Policjanci z CBŚP wspólnie ze świebodzińską prokuraturą rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Do sprawy zatrzymano pięć osób. Grupa działała na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Członkowie grupy przemycali liście tytoniu z Niemiec do Polski. Następnie przerabiali je na krajankę tytoniową, która trafiała do nielegalnych fabryk papierosów. Na bazie posiadanych informacji zatrzymano pięciu mieszkańców powiatu zielonogórskiego, w wieku od 30 do 41 lat. Grupa działała od 2019 roku.

Tony tytoniu i przemyt z Niemiec

Pierwsze uderzenie w działalność przestępców nastąpiło na początku tego roku. - Wówczas policjanci zlikwidowali dwie krajalnie liści tytoniu, które znajdowały się na prywatnych posesjach na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Wówczas przejęto także 4 tony tytoniu oraz zabezpieczono specjalne maszyny, suszarnię oraz wagi - relacjonuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.

Kolejne działania przeprowadzono w kwietniu. Wtedy funkcjonariusze udaremnili przemyt liści tytoniu. W samochodzie ciężarowym oficjalnie przewożącym watę ociepleniową. W naczepie ukryto jednak 20 europalet, na których znajdowało się prawie 6,5 tony towaru. - Zaskoczeniem dla policjantów był fakt, że kierowca wiózł ładunek bez uprawnień do kierowania - dodaje nadkom. Jurkiewicz.

Podczas realizacji zatrzymania jednego z podejrzanych mundurowi odzyskali samochód audi Q7 o wartości 150 tysięcy złotych, który został skradziony w styczniu 2020 roku we Wrocławiu. Dodatkowo w ręce policjantów wpadł mężczyzna poszukiwany na podstawie listu gończego wystawionego przez Sąd Rejonowy w Świebodzinie, za kradzieże pojazdów na terenie Polski i Niemiec.

Zarzuty dla przestępców

Grupa naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości 5 milionów złotych. Wszyscy członkowie usłyszeli już m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przemytu. Obecnie cała piątka została tymczasowo aresztowana.

- Śledztwo jest rozwojowe i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań - podkreśla nadkom. Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Przeczytaj też: Wypadek w Deszcznie. Dwie osoby ranne. W akcji śmigłowiec LPR (ZDJĘCIA)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u