Zielona Góra: Na posesji ponad tona tytoniu oraz 3,5 kg narkotyków. Zatrzymane 3 osoby!

15 maj 2020
Autor:  Redakcja
Zielona Góra: Na posesji ponad tona tytoniu oraz 3,5 kg narkotyków. Zatrzymane 3 osoby! Lubuska Policja

Funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z zielonogórskimi policjantami w wyniku realizacji sprawy związanej z nielegalnym handlem tytoniem zatrzymali 3 osoby, zabezpieczyli ponad tonę krajanki tytoniowej do palenia oraz prawie 3,5 kilograma narkotyków.

Zielonogórscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili nielegalny obrót tytoniem bez uiszczenia należnego podatku akcyzowego. W toku prowadzonego postępowania i po zebraniu materiału dowodowego funkcjonariusze weszli na teren posesji znajdującej się w jednej z dzielnic Zielonej Góry, gdzie miał znajdować się nielegalny tytoń. Na miejscu zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 26, 35 i 37-lat.

W wyniku przeszukania pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów, policjanci i funkcjonariusze KAS znaleźli krajankę tytoniową w ilości prawie 1300 kilogramów zapakowaną w worki jutowe. Ponadto w jednym z samochodów odnaleźli dwa worki z zawartością białego proszku o wadze ponad 2 kilogramów, badanie wykonane testerem narkotykowym wykazało, że jest to amfetamina. Policjanci znaleźli też kilka woreczków zawierających marihuanę o łącznej wadze prawie 1400 gramów.

Po przeszukaniu w mieszkaniu 35-latka policjanci znaleźli pieniądze w kwocie ponad 43 tys. zł., a ponadto zabezpieczyli laptopy, telefony komórkowe, karty pamięci oraz dowody świadczące o handlu tytoniem i ukrywaniu środków pochodzących z tego przestępstwa. 26 i 37-latek usłyszeli zarzuty pomocnictwa w uchylaniu się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, za co według Kodeksu Karnego Skarbowego grozi kara grzywny lub kara pozbawianie wolności albo obie te kary łącznie.

Natomiast 35-latek usłyszał zarzuty uchylania się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, posiadania znacznych ilości środków odurzających w celu wprowadzanie ich do obrotu. Za te przestępstwa oprócz kary grzywny, zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Wartość szacunkowa zatrzymanego tytoniu to ponad 900 tys. zł., wartość uszczuplonego podatku akcyzowego ponad 1 mln złotych, a podatku VAT to blisko 300 tys. zł.

W tej sprawie prowadzone jest śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 35-latka.

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska, KMP w Zielonej Górze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u