Jak pomóc bezdomnym zwierzętom? Praktyczne wskazówki dla zwierzolubów

W 2020 roku w schroniskach w całej Polsce znajdowało się ponad 92 tys. psów oraz ponad 32 tys. kotów. Tak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Weterynarii. Wiele zwierząt wciąż przebywa na ulicach i nie mają bezpiecznego schronienia oraz dachu nad głową. Są pozostawione na pastwę losu. Na szczęście są sposoby na to, żeby im pomóc.

Jak pomóc bezdomnym zwierzakom na ulicach?

Schroniska w całej Polsce są przepełnione, również w zielonogórskim przytulisku cały czas brakuje wolnych miejsc, w szczególności dla kotów. Niestety, ludzie cały czas porzucają zwierzęta, a zwłaszcza te stare i schorowane. To one wymagają największego wsparcia.

Jak możemy pomóc tym, które cały czas przebywają na ulicach? Jeżeli zobaczysz błąkające się bezdomne zwierzę – reaguj! Nigdy nie pozostawaj obojętny wobec cierpienia naszych małych przyjaciół. Wystarczy, że zadzwonisz pod interwencyjny numer (w przypadku Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze – 577 466 576). Do czasu przyjazdu osoby z przytuliska, w miarę możliwości, dbając o własne bezpieczeństwo, zabezpiecz zwierzę lub cały czas je obserwuj. Przede wszystkim ochroń je przed jeżdżącymi w okolicy samochodami.

W schroniskach często brakuje miejsca dla kotów wolnobytujących. Te z kolei potrzebują pomocy w szczególności jesienią oraz zimą, kiedy za oknami robi się coraz chłodniej. Możesz je dokarmiać, wybierając pełnowartościową karmę. Warto również przygotować dla nich schronienie przed zimnem i wiatrem. Wiele osób zostawia otwarte okna w piwnicach, aby koty mogły się tam skryć. Inni przygotowują dla nich specjalne, ocieplane budki.

Jak pomóc zwierzętom przebywających w schroniskach?

Zwierzęta przebywające w schroniskach również potrzebują naszej pomocy. Psy i koty, które są odpowiednio zsocjalizowane, nauczone chodzenia na smyczy, komend, czystości, mają łatwiej. Istnieje bowiem większa szansa na to, że ktoś je adoptuje. Możesz zatem zostać wolontariuszem w schronisku i wyprowadzać psy na spacery. W niektórych przytuliskach mogą to również robić osoby z zewnątrz, doraźnie, np. tylko w weekendy.

Jeżeli posiadasz w domu stare koce czy ręczniki, również możesz je przynieść do schroniska. Posłużą za posłania dla zwierząt, co w szczególności przydaje się jesienią oraz zimą. Śledź stronę internetową przytuliska w Twoim mieście lub w pobliżu. Tam na bieżąco pojawiają się informację o zapotrzebowaniu w danym miejscu. Często prowadzone są zbiórki m.in. pełnowartościowej karmy dla zwierząt czy środków czystości.

Czas rozliczania podatku to także idealna okazja do tego, żeby przekazać 1,5% na wybrany cel. Jeżeli chcesz pomóc zwierzętom, możesz ofiarować procent z podatku właśnie dla wybranego schroniska.