Perseidy 2024 w Lubuskiem. Kiedy i gdzie oglądać?

To właśnie dziś, w nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy świadkami jednego z najbardziej spektakularnych rojów meteorytów, które przecinają nasze niebo.

Noc Perseidów to magiczny czas dla miłośników astronomii i pięknych zjawisk na niebie. W tym roku zjawisko to przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy to drobiny pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, które wchodząc w atmosferę Ziemi, tworzą zadziwiające smugi światła. W idealnych warunkach można zaobserwować nawet 100! „spadających gwiazd” na godzinę.

Gdzie oglądać Perseidy?

Aby w pełni cieszyć się tym widowiskiem, najlepiej wybrać się jak najbardziej z dala od świateł miejskich, poza miasto, gdzie niebo jest ciemniejsze i można dostrzec więcej meteorów. Radiant, czyli miejsce, z którego polecą w stronę Ziemi Perseidy znajduje się w pobliżu gwiazdy Persei. Aby ustalić położenie gwiazd można skorzystać ze specjalnych aplikacji, np. SkyView Lite, Star Rover czy Sky Map.

O której oglądać Perseidy?

Jak informuje Polski AstroBloger tegoroczne prognozy IMO przewidują najwyższą intensywność Perseidów w poniedziałek 12 sierpnia między godz. 13:00 a 16:00 UTC. Nie musimy się jednak martwić, że to wyjątkowe zjawisko ominie nas. Wysoka obfitość Perseidów nie ogranicza się do paru godzin, a trwa nawet 2-3 noce, poprzedzającą ich aktywność oraz kolejną po szczycie aktywności. W Polsce najlepiej zasiąść do obserwacji po godzinie 23. Wtedy zajdzie księżyc i resztę nocy będziemy mogli cieszyć się świetnymi warunkami do obserwacji.

Do kiedy można oglądać Perseidy?

Po 15 sierpnia aktywność Perseidów zacznie słabnąć. Wówczas będzie można zobaczyć od kilku, do kilkunastu meteorów w ciągu nocy. Ich aktywność powinna wygasnąć po 24. sierpniu.

Jak obserwować Perseidy?

Do obserwacji „spadających gwiazd” nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, wystarczą gołe oczy, wygodny leżak, kocyk, ulubiona herbata czy kawa i ewentualnie krem na komary.

Nie tylko Perseidy, dziś także zorza polarna!

Czeka nas dziś genialna noc. Nie tylko deszcz „spadających gwiazd” ale także zorza polarna. W Polsce, zorza polarna jest rzadkością, ale czasami można ją zaobserwować,szczególnie podczas silnej aktywności słonecznej. Dzisiejszej nocy zorza polarna będzie widoczna niemal w całej Polsce. Warto wybrać się poza miasto, z dala od miejskiego zanieczyszczenia światłem.

Jak fotografować Perseidy?

Aby poprawnie wykonać zdjęcia, najlepiej wybrać się w miejsce z dala od miejskiego zanieczyszczenia świetlnego, gdzie niebo jest najciemniejsze. Używając statywu i ustawiając długi czas naświetlania, można złapać te ulotne momenty, gdy meteory przecinają nocne niebo. Pamiętaj, aby ustawić wysokie ISO i szeroką przysłonę, aby zwiększyć szanse na dobre zdjęcia. 

Czekamy na Wasze zdjęcia. Wśród nadesłanych wybierzemy 15 i opublikujemy, oczywiście z podaniem autora . Zdjęcia wysyłajcie na kontak@newslubuski.pl

2025 i 2026 bez Nocy Perseidów

Zdarza się, że maksimum roju wypada w pobliżu pełni Księżyca. Wówczas liczba meteorów radykalnie spada. Tak ma być w 2025 i 2026 roku. Mamy ostatnią szansę przed dwuletnią przerwą na prawdziwie spektakularne wydarzenia. Warto więc wykorzystać tę okazję, aby spędzić czas na świeżym powietrzu i połączyć się z kosmosem w taki niezwykły sposób.