W dzisiejszym świecie pełnym ciągłego hałasu i nieustających bodźców, każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje chwili wytchnienia. Nic tak nie odpręża i nie pozwala na regenerację sił, jak spacer po lesie, gdzie można cieszyć się spokojem i harmonią natury.
Spacer po lesie wycisza układ nerwowy
Las to oaza spokoju, która pozwala na głęboki relaks. Jest to przestrzeń, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy, wsłuchiwać się w śpiew ptaków i szelest liści, a czasem nawet zauważyć dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku. Spacer po lesie to doskonały sposób na odzyskanie wewnętrznego spokoju i regenerację sił. Eksperci potwierdzają, że już 10 minut marszu może obniżyć ciśnienie krwi, a 20 minut poprawia samopoczucie. Godzinny pobyt wśród drzew zwiększa koncentrację i pomaga w walce z depresją. Bliskość natury pomaga naszemu umysłowi odnaleźć harmonię. Umożliwia nam odłożenie na bok trosk i skupienie się na pięknie otaczającego nas świata przyrody. Zmniejsza ilość negatywnych myśli.
Odpoczynek dla oczu
Las jest idealnym miejscem dla tych, którzy spędzają długie godziny przed ekranem komputera. To właśnie zielony kolor dominujący wśród drzew ma działanie relaksujące. Spacer po lesie to doskonała okazja do wykonania prostego, ale przyjemnego ćwiczenia na wzrok:
- Skup się na najbliższym drzewie – dostrzeż każdy detal, teksturę kory, odważną mrówkę wspinającą się po pniu, zielony mech…
- Przesuń wzrok na drzewo stojące dalej i dostosuj ostrość widzenia.
- Kontynuuj przenoszenie spojrzenia z jednego drzewa na drugie – od tych bliższych do dalszych, a następnie z powrotem na najbliższe.
Wspiera układ odpornościowy
W powietrzu leśnym jest znacznie mniej zarazków i patogenów niż w miejskich aglomeracjach – różnica ta może osiągać od 50 do nawet 70-krotność. Jest to ogromna zaleta środowiska naturalnego, która ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Drzewa działają jak wyjątkowe filtry powietrza, pochłaniając szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie. W tym samym czasie wydzielają fitoncydy – naturalne związki ograniczające rozwój bakterii i grzybów. Szczególnie wartościowe są fitoncydy produkowane przez sosny, które mogą zwalczać poważne choroby, takie jak gruźlica, i mają działanie terapeutyczne, relaksujące oraz uspokajające. Fitoncydy ze świerka działają kojąco i antywirusowo, natomiast spacery pośród buków są zalecane dla osób z problemami układu krążenia, gardła i nerek.