Przekroczony stan alarmowy w Odrze. Najwyższy stopień ostrzeżenia

30 grudzień 2023
Autor: 
Przekroczony stan alarmowy w Odrze. Najwyższy stopień ostrzeżenia Redakcja

Wysoki poziom wody w Odrze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Lubuskie przeprawy promowe są nieczynne.

Sytuacja na lubuskim odcinku Odry jest poważna. Rzeka w niektórych miejscach przekroczyła już stany alarmowe, a zgodnie z prognozami poziom wody stale będzie rósł. Burmistrz Sulechowa postanowił wprowadzić pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze całej gminy Sulechów. - Niestety prognozy nie są optymistyczne, w najbliższych dniach nadal ma być deszczowo - napisał Wojciech Sołtys.

Wysoki poziom wody w Odrze

Woda w Odrze przekroczyła stan alarmowy na punktach pomiarowych w Cigacicach (412 cm), Nietkowie (415 cm) oraz Połęcku (354 cm). - Przewiduje się kontynuację tendencji wzrostowej stanu wody w strefie powyżej stanów alarmowych - czytamy w komunikacie IMGW.

Według prognoz kulminacja może nastąpić 1 stycznia 2024 roku, wówczas poziom wody w Cigacicach może osiągnąć nawet 421 cm, a w Nietkowie 425 cm. Prognoza dla Połęcka została wyznaczona na ostatni dzień roku i w kulminacyjnym momencie poziom wody może wynieść nawet 367 cm. 

Alert IMGW. Poziom wody może rosnąć

Dla Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru wydane zostało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia. - Na Odrze środkowej od ujścia Baryczy do ujścia Bobru przewiduje się kontynuację tendencji wzrostowej stanu wody w strefie powyżej stanów alarmowych, jedynie w rejonie Nowej Soli w strefie powyżej stanu ostrzegawczego - napisało Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW. Ostrzeżenie jest ważne do 31 grudnia, ale może zostać przedłużone. 

Przeprawy promowe przez Odrę są nieczynne

Z powodu wysokiego stanu wody w Odrze wszystkie przeprawy promowe w województwie lubuskim są nieczynne. Kierowcy, którzy na co dzień korzystali z przeprawy przez Odrę muszą teraz nakładać kilometrów, aby dotrzeć do celu. Obecnie na horyzoncie nie widać poprawy sytuacji. 

Przeczytaj też: Niecodzienna akcja strażaków. "Na głupotę nie ma rady" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KN

Coś bym o sobie napisał, ale jeszcze to chwilę potrwa ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u