Pogoda Lubuskie. Czeka nas załamanie pogody? Są ostrzeżenia IMGW

18 maj 2024
Autor: 
Pogoda Lubuskie. Czeka nas załamanie pogody? Są ostrzeżenia IMGW Redakcja

Pogoda Lubuskie. Czy po kilku dniach z wysoką temperaturą aura da się nam we znaki? IMGW ostrzega przed opadami deszczu oraz burzami.

Mieszkańcy województwa lubuskiego zdecydowanie mogli się już przyzwyczaić do wysokich temperatur. Takie były bowiem ostatnie dni. Brak opadów deszczu spowodował między innymi ekstremalne zagrożenie pożarowe.

Teraz wszystko może się zmienić. To za sprawą niżu znad Niemiec, który w kolejnych dniach będzie kształtować pogodę nad większością Europy. Możliwe, że pierwsze efekty będziemy mogli zauważyć już dziś, 18 maja, po południu.

Pogoda Lubuskie. Ostrzeżenia IMGW przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Alert objął obecnie tylko północ województwa lubuskiego, a dokładniej powiaty gorzowski, słubicki, sulęciński, międzyrzecki oraz strzelecko-drezdenecki.

- Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do około 70 kilometrów na godzinę - czytamy w komunikacie IMGW.

Prawodpodobieństwo zjawiska oceniono na 70%. Ostrzeżenie będzie obowiązywać w sobotę, 18 maja, od godziny 13:00 do 22:00.

- W drugiej połowie dnia należy spodziewać się pojawienia komórek burzowych. Początkowo burze będą przyjmować formy pojedynczych komórek, natomiast ich rozwój może być wspierany przez orografię terenu - dodają Polscy Łowcy Burz.

"Zalecana ostrożność. Śledź rozwój sytuacji pogodowej"

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia?

- Ostrzeżenie przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - wyjaśnia instytut.

W trakcie opadów warunki do jazdy mogą być trudne, dlatego prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Radzimy też unikać parkowania pod drzewami.

Przeczytaj też: Tragiczny wypadek w Zielonej Górze. Nie żyje motocyklista


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u