Dąb Chrobry walczy już 4 lata

19 listopad 2018
Dąb Chrobry walczy już 4 lata Redakcja (archiwum)

Dziś, 19 listopada mijają cztery lata od bezmyślnego podpalenia jednego z najważniejszych polskich pomników przyrody, dębu Chrobry.

W akcji brało udział 8 zastępów straży pożarnej, a do wnętrza drzewa wprowadzono aż 15 tysięcy litrów piany, żeby ugasić ogień. Pożar zniszczył zarówno zewnętrzną stronę pnia, jak i jego środkową część. Pożar zauważono bardzo późno. Ale dąb się nie poddaje.

"Chrobry" ma coraz mniej liści, a susza, która panowała w okresie letnim nie pomagała w przywróceniu go do lepszej kondycji. Aby utrzymać drzewo w jak najlepszej kondycji leśnicy z nadleśnictwa Szprotawa (woj. lubuskie) kilkukrotnie zraszali samo drzewo i ziemię wokół niego podczas lata.

To jeden z najważniejszych dębów w Polsce. Rozpiętość korony wynosi około 16 metrów, wysokość 28 m, a obwód pnia 10 m. Wiek drzewa szacuje się na 753 lata, co oznacza, że wykiełkował on około 1265 roku. "Chrobry" jest jednym z największych drzew w Europie. Od 1966 roku jest pomnikiem przyrody. Leśnicy cały czas obserwują wiekowe drzewo. Mają nadzieję, że nadchodzącym okresie wegetacyjnym „Chrobry" wypuści liście.

Przeczytaj także: Walczy o życie. Pomagają mu leśnicy (ZDJĘCIA i FILM)

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u