Dąb Chrobry walczy już 4 lata

19 listopad 2018
Autor: 
Dąb Chrobry walczy już 4 lata Redakcja (archiwum)

Dziś, 19 listopada mijają cztery lata od bezmyślnego podpalenia jednego z najważniejszych polskich pomników przyrody, dębu Chrobry.

W akcji brało udział 8 zastępów straży pożarnej, a do wnętrza drzewa wprowadzono aż 15 tysięcy litrów piany, żeby ugasić ogień. Pożar zniszczył zarówno zewnętrzną stronę pnia, jak i jego środkową część. Pożar zauważono bardzo późno. Ale dąb się nie poddaje.

"Chrobry" ma coraz mniej liści, a susza, która panowała w okresie letnim nie pomagała w przywróceniu go do lepszej kondycji. Aby utrzymać drzewo w jak najlepszej kondycji leśnicy z nadleśnictwa Szprotawa (woj. lubuskie) kilkukrotnie zraszali samo drzewo i ziemię wokół niego podczas lata.

To jeden z najważniejszych dębów w Polsce. Rozpiętość korony wynosi około 16 metrów, wysokość 28 m, a obwód pnia 10 m. Wiek drzewa szacuje się na 753 lata, co oznacza, że wykiełkował on około 1265 roku. "Chrobry" jest jednym z największych drzew w Europie. Od 1966 roku jest pomnikiem przyrody. Leśnicy cały czas obserwują wiekowe drzewo. Mają nadzieję, że nadchodzącym okresie wegetacyjnym „Chrobry" wypuści liście.

Przeczytaj także: Walczy o życie. Pomagają mu leśnicy (ZDJĘCIA i FILM)

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

 • Siedem lat temu nieznany sprawca podpalił dąb Chrobry

  Siedem lat temu nieznany sprawca podpalił dąb Chrobry

  Dąb "Chrobry" miał około 770 lat. Był najstarszym i największym dębem szypułkowym w Polsce. Wandale podpalili go w 2014 roku. Do dziś sprawcy nie zostali zatrzymani.

 • Blue Sounds z tekstami Baczyńskiego w Szprotawskim Domu Kultury

  Blue Sounds z tekstami Baczyńskiego w Szprotawskim Domu Kultury

  Zespół Blue Sounds powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka, stricte bluesowa płyta zespołu " Tak naprawdę to wszystko z miłości", która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy jak i krytyków muzycznych środowiska bluesowego i jazzowego.

 • Ruszają IX Szprotawskie Divertimenti

  Ruszają IX Szprotawskie Divertimenti

  Już 9 sierpnia o godz. 18:30, koncertem w parku SzDK rozpoczną się IX Szprotawskie Divertimenti.

 • Zmalowana Szprotawa. SzDK zaprasza na warsztaty i plener malarski

  Zmalowana Szprotawa. SzDK zaprasza na warsztaty i plener malarski

  Ledwo przebrzmiały dźwięki Festiwalu Ziemia i Pieśń a Szprotawski Dom Kultury zaprasza na kolejne wydarzenie. Tym razem organizatorzy zapraszają do podziwiania pracy malarzy uczestniczących w polsko–niemieckim plenerze malarskim „Spotkania bliskich nieznajomych”.

 • W Szprotawie powstanie „PUMPTRACK”

  W Szprotawie powstanie „PUMPTRACK”

  Szprotawa wybuduje tor do jazdy rowerem. W piątek, 28 maja wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik podpisali umowę na budowę obiektu na Stadionie Miejskim w Szprotawie.

 • Szprotawa: Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  Szprotawa: Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  Burmistrz Szprotawy, Radni Rady Miejskiej, Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury zapraszają na uroczysty koncert z okazji 102. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Koncert odbędzie się 11 listopada 2020r o godz. 16.00 w sali widowiskowej SzDK.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u