Chmura wałowa nad Zieloną Górą (ZDJĘCIA)

29 czerwiec 2016
Autor: 
Internauta

Najbardziej intensywne burze, zanim nadejdą i dokonają spustoszeń, wysyłają istotne sygnały, dzięki którym jesteśmy w stanie przed nimi się uchronić. Jednym z nich jest chmura szelfowa, której widok ma nas przerazić.

Na czele dzisiejszego frontu atmosferycznego fantastycznie uformowała się chmura szelfowa, potocznie nazywana wałem chmurowym. Wygląda na zbliżająca się potężną burze, a to tylko front z intensywnymi opadami deszczu.

Jest to charakterystyczny poziomy łuk utworzony z chmur zawieszony na czole u dołu chmury burzowej cumulonimbus. Wygląda jak falbanka i często kojarzony jest z obrazem apokalipsy. Niestety właśnie takie widoki mogą się pojawić po jego nadciągnięciu, ponieważ zdarza się, że przejściu chmury szelfowej towarzyszy gwałtowny wiatr, nazywany szkwałem.

W chwili, kiedy wał chmurowy znajdzie się nad naszą głową, podmuch wiatru może przekraczać nawet 100 kilometrów na godzinę. Po jego przejściu dociera już właściwa część chmury burzowej z ulewnym deszczem, gradobiciami, a nawet z wyładowaniami atmosferycznymi. Chmura szelfowa jest więc często ostatnim dzwonkiem do ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Wytworzenie się tej chmury możliwe jest tylko wtedy, kiedy burza jest niezwykle aktywna. Tworzy się w wyniku działalności bardzo gwałtownych prądów powietrznych. Jej struktura i działanie w skutkach może przypominać falę uderzeniową po wybuchu potężnej bomby.

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u