Burze z gradem w Lubuskiem. IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia!

01 maj 2020
Burze z gradem w Lubuskiem. IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia! Burze z gradem w Lubuskiem. IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia!

W Lubuskiem deszczu nie widziano od dawna, ziemia jest sucha a w lasach występuje duże zagrożenie pożarowe. Sytuacja może ulec zmianie w sobotę - prognozowane są burze z gradem!

Tak sucho nie było od dawna, niezmiernie potrzebny jest deszcz. Wybawienie może nadejść w sobotę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega nasz region przed burzami z gradem. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia komórek burzowych mogą być silniejsze porywy wiatru, nawet do 70 km/h oraz lokalne opady gradu. 

Synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm a lokalnie nawet 40 mm. Ostrzeżenie przed tym niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym obowiązywać będzie od 7:30 w sobotę, 2 maja do 7:30 w niedzielę, 3 maja. Pamiętajmy, że burza to zjawisko lokalne i nie wszędzie musi wystąpić.

Jak bezpiecznie zachować się w trakcie burzy?

  1. Słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów.
  2. Jeśli jedziesz samochodem postaraj się zatrzymać i przeczekać, omijając miejsca pod drzewami lub konstrukcjami, które mogą zostać przewrócone lub uszkodzone, zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.
  3. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
  4. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku, a jeśli to niemożliwe: postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie).
  5. Jeśli jesteś w grupie osób: rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska.
  6. Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłącz). Zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części. Nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji, unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami. Zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu. Na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjdź na brzeg z wody, łódki lub kajaka. W mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).
  7. Wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.
  8. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).
  9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach. Po burzy mogą być przerwy w dostawie prądu - miej w domu, latarkę na dynamo lub na baterie, świece z zapałkami, radio na baterie, zapasowe baterie, zapasowe źródło zasilania (powerbank) do naładowania telefonu komórkowego.
  10. Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa: 112 – numer alarmowy 999 – Pogotowie Ratunkowe 998 – Straż Pożarna 997 – Policja

Zachęcamy do zapisania się do bezpłatnego systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi na terenie naszego województwa. Zapisz się! 

Na podstawie: IMGW-PIB oraz RSO.

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u