Eklektyzm zakłada, że połączenie kilku stylów to doskonały sposób na stworzenie zupełnie nowego i unikalnego, a może nawet szansa na całkiem nową odsłonę wnętrza. W eklektyzmie ważna jest umiejętność łączenia pozornie niepasujących do siebie elementów i kolorów. W ostateczności ma powstać spójna aranżacja, w której widoczne są wpływy różnych nurtów wnętrzarskich. Jak ten trend wykorzystać w łazience? Czy w tak małym pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca na eklektyczne rozwiązania?
Połączenie nowoczesności i klasyki
To jeden ze sposobów, aby powstało wnętrze zarówno eleganckie i przytulne, jak też minimalistyczne i nieco sterylne. W nowoczesności promowana jest prostota, mniej znaczy więcej, a każdy nadmiar dekoracji i elementów jest interpretowany jako przesyt, a nawet kicz. Klasyka to ciepło, ale też ozdobne wykończenia mebli. To nawiązanie do tradycji, w której z pewnością nie brakuje dekoracji. Te skrajne style spotykają się jednak we współczesnych wnętrzach, również w łazienkach. Biel łączymy z drewnem, połysk z matem, a dekoracje z prostymi, geometrycznymi formami. Ściany pokrywamy płytkami w kolorze naturalnego wnętrza, które z założenia znajdują się tylko na podłodze. Meble mają białe fronty o połyskującym wykończeniu. Na podłodze pojawia się też surowy akcent, czyli terakota w kolorze szarego betonu. Nie rezygnujemy z dekoracji, które jednak są w prostych kształtach oraz stonowanych kolorach, np. czarnym lub brązowym. Są to m.in. pudełka na kosmetyki oraz akcesoria łazienkowe.
Stylizowane elementy wśród geometrycznych form
Do łask powracają stylizowane meble, czyli szafki i półki w większych rozmiarach, wsparte na giętych nóżkach, frezowane fronty oraz ozdobne uchwyty. W dużych łazienkach pojawiają się ponadto wolnostojące wanny, a także umywalki na postumentach jako alternatywa dla umywalek nablatowych. W takiej aranżacji łazienki nie może jednak zabraknąć nawiązania do współczesności. Doskonałym sposobem na unowocześnienie takiego wnętrza jest ułożenie na ścianie płytek heksagonalnych w jasnym kolorze lub też wielkoformatowych białych płytek o fakturowanej strukturze.
Industrialna elegancja
Bardzo polubiliśmy styl industrialny. Kojarzy się nam z minioną epoką, pofabrycznymi wnętrzami, w których dominowały surowość i chłód. Styl ten przeniknął do współczesnych stylizacji, odnajduje się świetnie również w łazienkach. Jednocześnie możemy obserwować jego rozwój w kierunku bardziej eleganckiej stylizacji. Płytki ceramiczne w kolorze szarego betonu na ścianach i podłodze, czarne, metalowe konstrukcje meblowe i żarówki Edisona zawieszone na kablach łączymy ze złotą armaturą łazienkową oraz akcesoriami o wykończeniu wykonanym z połyskujących kryształów. Całość dopełniamy powierzchniami w kolorze kamienia, wykonując m.in. blat pod umywalkę z płytek inspirowanych naturalnym jasnym marmurem z wyraźnie zaznaczonym żyłkowaniem.
Eklektyczna łazienka to wnętrze mocno spersonalizowane, propozycja dla indywidualistów, którzy potrzebują różnorodności i doceniają niekonwencjonalne rozwiązania wnętrzarskie.