Gorączka Pontiac - jak rozpoznać objawy zakażenia bakteriami Legionella?

05 listopad 2022
Autor:  Artykuł partnera
Gorączka Pontiac - jak rozpoznać objawy zakażenia bakteriami Legionella?

Bakterie z rodzaju Legionella powodują choroby górnego układu dróg oddechowych, które mogą zagrażać zdrowiu użytkowników wody. Jednym ze schorzeń wywołanych przez Legionellę jest gorączka Pontiac, której objawy często mylone są z ostrą grypą. Jakie są objawy gorączki Pontiac i co zrobić, aby się przed nią uchronić?

Czym jest gorączka Pontiac?

Gorączka Pontiac to choroba wywoływana przez bakterie Legionella. Wraz z chorobą legionistów stanowi jedną z postać klinicznych Legionellozy, czyli kolektywnej nazwy schorzeń wywołanych przez Legionellę. Gorączka Pontiac, w przeciwieństwie do choroby legionistów, jest łagodniejsza oraz nie doprowadza do rozwoju zapalenia płuc.

Przyczyny rozwoju gorączki Pontiac

Gorączka Pontiac nie przenosi się z człowieka na człowieka, czyli nie jest chorobą zakaźną. Do rozwoju choroby natomiast dochodzi przez wdychanie kropli wody, w których znajduje się Legionella. Oznacza to, że bakterie przedostają się ze skażonego źródła wody do płuc drogą powietrzną.

Gorączkę Pontiac w organizmie człowieka wywołuje obecność bakterii z rodzaju Legionella. Do najbardziej znanych gatunków chorobotwórczych należy m.in. Legionella pneumophila oraz Legionella longbeachae.

Objawy gorączki Pontiac

Gorączka Pontiac to grypopodobne schorzenie, które zazwyczaj trwa krócej niż tydzień i rozwija się maksymalnie do 3 dni po kontakcie z Legionellą. Jak sama nazwa wskazuje, głównym symptomem schorzenia jest podwyższona temperatura ciała oraz przynajmniej jedno z następujących objawów:

  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • poczucie zmęczenia,
  • utrata apetytu,
  • duszności,
  • suchy kaszel,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • biegunka,

Symptomy gorączki Pontiac są znacznie łagodniejsze niż objawy choroby legionistów. Nie jest wiadome, dlaczego niektórzy ludzie po kontakcie z Legionellą cierpią na chorobę legionistów (płucną postać legionellozy), a niektórzy przechodzą jedynie przez łagodniejszą gorączkę Pontiac. Zdarza się, że u niektórych narażonych nie dochodzi do rozwoju żadnej postaci klinicznej legionellozy.

Grupy narażone na ciężki przebieg gorączki Pontiac

Na zakażenie Legionellą narażeni są wszyscy, którzy mieli kontakt z bakterią w formie aerozolu wodnego. Mogą to być na przykład użytkownicy wody w hotelach, szpitalach, domach opieki lub innych większych obiektach, w szczególności o rozległych instalacjach wodociągowych.

Istnieją jednak czynniki, które zwiększają szansę na rozwój grypopodobnej legionellozy w organizmie. Do grup wysokiego ryzyka zalicza się osoby narażonej na kontakt z bakterią, które m.in.:

  • ukończyły 45 lat,
  • nadużywają alkohol lub papierosy,
  • mają osłabiony układ odpornościowy,
  • posiadają choroby współistniejące,
  • cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego lub nerek.

Więcej informacji ekspertów znajdziesz pod adresem Bluecare.pl!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u