Chyba każdy przedsiębiorca, bez względu na branżę i wielkość biznesu, chce mieć w swojej firmie internet niedrogi, bezproblemowy w instalacji, prosty w obsłudze, bezawaryjny i optymalnie szybki. Jednak znalezienie odpowiedniej usługi nie jest proste – w końcu nie każdy przedsiębiorca posiada rozeznanie w technologiach dostępu do sieci.
Szukając szybkiego i niezawodnego internetu do firmy, na pewno warto rozważyć światłowód. Usługa powinna być dopasowana do potrzeb biznesu pod względem szybkości łącza, kosztu podłączenia oraz wysokości miesięcznych opłat. Ponadto przedsiębiorca powinien mieć świadomość, z jakimi pracami montażowymi i jak dużą awaryjnością wiąże się dane rozwiązanie. Należy pamiętać, że sam wybór światłowodu nie gwarantuje otrzymania usługi o najwyższych, możliwych parametrach. W miejscach, w których oprócz gigabitowych przepustowości, bezwzględnie wymagana jest ciągła transmisja, trzeba zastosować specjalną technologię światłowodową, gwarantującą bardzo wysoką stabilność połączenia, bezawaryjność, pełną odporność na warunki pogodowe oraz niski ping. Właśnie do tych najbardziej wymagających odbiorców biznesowych i instytucjonalnych kierowany jest nowy, bezprzewodowy internet światłowodowy AirFiber.
Nowy poziom światłowodu firmowego
AirFiber to zupełnie nowa technologia dostępu do internetu w naszym kraju. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, umożliwia uzyskiwanie prędkości transmisji danych na poziomie 15 Gb lub nawet większych – i to bez stosowania infrastruktury kablowej! Co ważne, AirFiber jest rozwiązaniem sprawdzonym. Aktualnie korzystają z niego przedsiębiorstwa, urzędy i instytucje m.in. we Wrocławiu, w Opolu, Legnicy, Wałbrzychu, Kaliszu, Jeleniej Górze i Ostrowie Wielkopolskim. Głównym dostawcą innowacyjnej technologii na terenie południowej Polski jest Internet Service Provider Airmax.pl – firma działająca na rynku usług telekomunikacyjnych od wielu lat. Niedawno lokalny operator wkroczył do województwa lubuskiego, obejmując pełnym zasięgiem internetu Zieloną Górę wraz z miastami ościennymi. Operator Airmax Zielona Góra deklaruje podłączenie światłowodu AirFiber w Zielonogórskim w ciągu zaledwie 48h od momentu złożenia zamówienia – bez przekopów, bez remontów, bez kabli. I bez ryzyka, ponieważ przed podpisaniem umowy można zdecydować się na darmowy i niezobowiązujący okres próbny i przetestować AirFiber w swojej firmie. Dodatkowo każdy klient ma do dyspozycji stałe adresy IP.
Jak przesyłany jest sygnał, skoro nie ma kabli?
Internet AirFiber jest w 100% bezprzewodowy. Działa w oparciu o rozwiązania radiowe (przełomowa technologia klatek radiowych). Operator wykorzystuje technologię stacjonarnych łączy szerokopasmowych, by zapewniać równie wysokie prędkości i podobne rozwiązania, jak tradycyjni dostawcy usług szerokopasmowych. AirFiber korzysta z wysokich częstotliwości w celu stworzenia całkowitego wewnętrznego odbicia w gazie atmosferycznym. Rolę kabla światłowodowego przejmuje powietrze. Użycie do transmisji pasm 60 GHz, dzięki unikatowym właściwościom tlenu cząsteczkowego, eliminuje zjawisko interferencji. W tym paśmie częstotliwości sygnał radiowy porusza się analogicznie do kabla światłowodowego, w którym fala radiowa odbija się od ścianek wąskiej rurki refleksyjnej.
Bezprzewodowy internet AirFiber vs tradycyjny światłowód przewodowy
Internet światłowodowy, niezależnie od oferty i dostawcy, chyba większości z nas kojarzy się z najszybszą z dostępnych na rynku technologii. Jednak światłowód wcale nie musi być ultraszybki. Można mieć w firmie tani internet bezprzewodowy i być w pełni zadowolonym, ale można też mieć kosztujący majątek światłowód i ciągle na niego narzekać… W materiałach reklamowych operatorów prezentowane są wyniki testów prędkości. Wartości imponują. Jednak takie badania najczęściej przeprowadzane są w zamkniętych laboratoriach, a nie w warunkach rzeczywistych, czyli w domach i firmach w danej lokalizacji. W praktyce na parametry światłowodu w tym prędkość internetu istotny wpływ ma stan infrastruktury w konkretnym miejscu. Wiarygodny test prędkości, popularnie nazywany speedtestem, może dać odpowiedź co do rzeczywistych parametrów łącza w realnych warunkach. Infrastruktura kablowa jest największą „bolączką” internetu światłowodowego, układanego techniką napowietrzną lub techniką przepustów podziemnych. Nie ma co ukrywać – kable to problem, czy to wiszące, czy zakopane w ziemi. Łatwo ulegają uszkodzeniom z różnych przyczyn. Mogą zostać zerwane podczas ulew, wichur i burz, wyrwane z ziemi podczas prac budowlanych na działce albo przegryzione przez gryzonie. Usuwanie skutków takich awarii wymaga od służb operatorskich sporo wysiłku. Wskutek uszkodzenia infrastruktury kablowej firma może stracić łączność ze światem na całe dni. A każda minuta braku dostępu do sieci grozi katastrofą finansową i wizerunkową. Problem z kablami pojawia się już na etapie podłączania światłowodu. Budowa infrastruktury kablowej potrafi pochłonąć majątek. Często wiąże się też ze znaczącą ingerencją w nieruchomość. Nierzadko trzeba przeprowadzić kosztowny i uciążliwy remont siedziby firmy i terenu, na którym stoi budynek, bo instalacja światłowodowa zwykle wymaga zrobienia sporego wykopu.
W przypadku internetu AirFiber, przedsiębiorcy nie dotyczą powyższe problemy, ponieważ technologia klatek radiowych nie wymaga instalowania żadnych kabli.
Koszty światłowodu pod lupą
Decydując się na internet światłowodowy, trzeba bardzo uważnie czytać umowę. Słuchając o kosmicznej wręcz prędkości łącza światłowodowego i niezrównanym komforcie pracy, łatwo zapomnieć o sprawdzeniu zapisów dotyczących całkowitych kosztów podłączenia i użytkowania takiego internetu. Przyłączenie usługi niezaprzeczalnie sporo kosztuje. Tymczasem zdarza się, że operatorzy oferują instalację światłowodu niemal za darmo. Potem okazuje się, że comiesięczne faktury opiewają już na zawrotne sumy. Bywa też na odwrót – skuszeni stosunkowo niskimi opłatami miesięcznymi, zapominamy sprawdzić, ile kosztować będzie wdrożenie infrastruktury światłowodowej w firmie. Chodzi nie tylko o koszty usługi firmy operatorskiej, ale również o koszty remontu budynku lub działki. Popularną praktyką marketingową, stosowaną przez operatorów internetowych (i nie tylko), jest oferowanie znacznie korzystniejszych warunków przez określoną ilość miesięcy na początku współpracy, przy jednoczesnym zawieraniu umów na bardzo długie okresy czasu. Na przykład podłączenie światłowodu kosztuje nas symboliczną kwotę i przez kilka miesięcy płacimy bardzo niski abonament. Za to potem koszty eksploatacji wzrastają kilkukrotnie, jakość łącza spada, a pomoc techniczna reaguje coraz słabiej. Wypowiedzenie umowy naraża usługobiorcę na płacenie wysokich kar lub spór sądowy z operatorem, który jak wiadomo, może ciągnąć się latami.
Użytkowników internetu światłowodowego AirFiber problemy te ponownie nie dotyczą. Umowy są transparentne i zawierane na uzgodniony przez obie strony czas, łącze zostaje wcześniej przetestowane przez klienta w warunkach rzeczywistych podczas okresu próbnego, a niezmiennie wysoką jakość usługi i obsługi przez cały okres współpracy zapewnia umowa SLA (Service Level Agreement – umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług).