Podejrzewasz, że katalizator w Twoim samochodzie szwankuje? Jakie są objawy niesprawnego katalizatora i jak można go naprawić?

Pomimo tego, że z reguły niesprawny katalizator nie spowoduje unieruchomienia samochodu – chociaż w nowszych modelach może tak być – to jego usterka może mieć olbrzymie konsekwencje, nie tylko dla środowiska, ale także dla naszej kieszeni. Jazda z popsutym katalizatorem jest bowiem nielegalna, można za to dostać mandat i stracić czasowo dowód rejestracyjny pojazdu. Jakie oznaki świadczą o tym, że należy zająć się naprawą katalizatora? Jak można go naprawić? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Katalizatory oraz ich funkcja

Aktualnie katalizatory samochodowe są obowiązkowe w większości krajów na całym świecie i stanowią podstawowy element redukcji emisji szkodliwych substancji z samochodów spalinowych. Katalizator działa bowiem na zasadzie katalizy, czyli przyspieszania reakcji chemicznych. Wewnątrz katalizatora znajdują się specjalne substancje, zwane katalizatorami, które w kontakcie z gazami wydechowymi przyspieszają reakcje utleniania węglowodorów i tlenków azotu, przekształcając je w mniej szkodliwe substancje, takie jak woda, dwutlenek węgla i azot.

Katalizator umiejscowiony jest pomiędzy kolektorem wydechowym a rurą wydechową. Z reguły ma postać puszki, w której znajduje się wkład katalityczny pełniący rolę filtra spalin silnikowych. Zepsute katalizatory (patrz: ucando.pl/k/katalizatory/U1206) nie są w stanie prawidłowo filtrować spalin, przez co do atmosfery dostaje się wiele szkodliwych związków chemicznych.

Objawy usterki katalizatora

O tym, że katalizator w naszym samochodzie nie działa tak, jak powinien, świadczyć może kilka istotnych objawów, do których zaliczyć można przede wszystkim:

  • Zapalająca się kontrolka silnika na desce rozdzielczej – może to wskazywać na problem z katalizatorem. Kontrolka silnika sygnalizuje, że komputer samochodu wykrył błąd w pracy układu wydechowego, w tym w katalizatorze.
  • Zauważalny spadek mocy silnika – uszkodzony katalizator może powodować spadek mocy silnika i trudności z przyspieszaniem. Katalizator jest odpowiedzialny za przetwarzanie gazów wydechowych, a jego uszkodzenie może prowadzić do zwiększenia oporu w układzie wydechowym i obniżenia wydajności silnika lub nawet wprowadzenie go w awaryjny tryb pracy.
  • Głośna praca auta – uszkodzony katalizator może powodować powstawanie hałasu podczas jazdy, zwykle dzieje się tak z powodu wycieku gazów wydechowych lub uszkodzenia obudowy katalizatora.
  • Dymienie z rury wydechowej auta – jeśli z rury wydechowej auta wydobywa się mocno zauważalny dym, oznacza to, że katalizator jest prawdopodobnie uszkodzony lub zapchany. Bardzo często obok kopcenia zauważalny jest o wiele bardziej intensywny zapach spalin.
  • Większe zużycie paliwa – uszkodzony katalizator może prowadzić do wzrostu zużycia paliwa. Jest to spowodowane zwiększeniem oporu w układzie wydechowym i pogorszeniem wydajności silnika.

Tyle samo ile objawów, może być również przyczyn awarii katalizatora. Mogą to być niewielkie usterki, które są stosunkowo proste w naprawie. Czasami jednak katalizator po prostu się zużył i trzeba go wymienić.

Katalizatory – metody naprawy

Jeśli wkład katalizatora, który de facto jest jego sercem, uległ zniszczeniu lub zużyciu, to w takiej sytuacji należy po prostu wymienić go na nowy. Dzisiaj na rynku mamy do wyboru katalizatory w postaci atrakcyjnych cenowo zamienników – znajdziesz je przykładowo w sklepie online Ucando.pl. Oczywiście nie zawsze zachodzi konieczność wymiany całego katalizatora. Usterka może być mniej poważna i w takiej sytuacji zastosowanie znajdują niedrogie zestawy naprawcze katalizatora, które również znajdziesz w wymienionym powyżej sklepie internetowym.