Podejrzewasz, że katalizator w Twoim samochodzie szwankuje? Jakie są objawy niesprawnego katalizatora i jak można go naprawić?

16 marzec 2023
Autor:  Artykuł partnera

Pomimo tego, że z reguły niesprawny katalizator nie spowoduje unieruchomienia samochodu – chociaż w nowszych modelach może tak być – to jego usterka może mieć olbrzymie konsekwencje, nie tylko dla środowiska, ale także dla naszej kieszeni. Jazda z popsutym katalizatorem jest bowiem nielegalna, można za to dostać mandat i stracić czasowo dowód rejestracyjny pojazdu. Jakie oznaki świadczą o tym, że należy zająć się naprawą katalizatora? Jak można go naprawić? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Katalizatory oraz ich funkcja

Aktualnie katalizatory samochodowe są obowiązkowe w większości krajów na całym świecie i stanowią podstawowy element redukcji emisji szkodliwych substancji z samochodów spalinowych. Katalizator działa bowiem na zasadzie katalizy, czyli przyspieszania reakcji chemicznych. Wewnątrz katalizatora znajdują się specjalne substancje, zwane katalizatorami, które w kontakcie z gazami wydechowymi przyspieszają reakcje utleniania węglowodorów i tlenków azotu, przekształcając je w mniej szkodliwe substancje, takie jak woda, dwutlenek węgla i azot.

Katalizator umiejscowiony jest pomiędzy kolektorem wydechowym a rurą wydechową. Z reguły ma postać puszki, w której znajduje się wkład katalityczny pełniący rolę filtra spalin silnikowych. Zepsute katalizatory (patrz: ucando.pl/k/katalizatory/U1206) nie są w stanie prawidłowo filtrować spalin, przez co do atmosfery dostaje się wiele szkodliwych związków chemicznych.

Objawy usterki katalizatora

O tym, że katalizator w naszym samochodzie nie działa tak, jak powinien, świadczyć może kilka istotnych objawów, do których zaliczyć można przede wszystkim:

  • Zapalająca się kontrolka silnika na desce rozdzielczej - może to wskazywać na problem z katalizatorem. Kontrolka silnika sygnalizuje, że komputer samochodu wykrył błąd w pracy układu wydechowego, w tym w katalizatorze.
  • Zauważalny spadek mocy silnika - uszkodzony katalizator może powodować spadek mocy silnika i trudności z przyspieszaniem. Katalizator jest odpowiedzialny za przetwarzanie gazów wydechowych, a jego uszkodzenie może prowadzić do zwiększenia oporu w układzie wydechowym i obniżenia wydajności silnika lub nawet wprowadzenie go w awaryjny tryb pracy.
  • Głośna praca auta - uszkodzony katalizator może powodować powstawanie hałasu podczas jazdy, zwykle dzieje się tak z powodu wycieku gazów wydechowych lub uszkodzenia obudowy katalizatora.
  • Dymienie z rury wydechowej auta - jeśli z rury wydechowej auta wydobywa się mocno zauważalny dym, oznacza to, że katalizator jest prawdopodobnie uszkodzony lub zapchany. Bardzo często obok kopcenia zauważalny jest o wiele bardziej intensywny zapach spalin.
  • Większe zużycie paliwa - uszkodzony katalizator może prowadzić do wzrostu zużycia paliwa. Jest to spowodowane zwiększeniem oporu w układzie wydechowym i pogorszeniem wydajności silnika.

Tyle samo ile objawów, może być również przyczyn awarii katalizatora. Mogą to być niewielkie usterki, które są stosunkowo proste w naprawie. Czasami jednak katalizator po prostu się zużył i trzeba go wymienić.

Katalizatory - metody naprawy

Jeśli wkład katalizatora, który de facto jest jego sercem, uległ zniszczeniu lub zużyciu, to w takiej sytuacji należy po prostu wymienić go na nowy. Dzisiaj na rynku mamy do wyboru katalizatory w postaci atrakcyjnych cenowo zamienników - znajdziesz je przykładowo w sklepie online Ucando.pl. Oczywiście nie zawsze zachodzi konieczność wymiany całego katalizatora. Usterka może być mniej poważna i w takiej sytuacji zastosowanie znajdują niedrogie zestawy naprawcze katalizatora, które również znajdziesz w wymienionym powyżej sklepie internetowym.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u