Akcje gotówkowe a aportowe - co warto wiedzieć na ich temat?

19 czerwiec 2023
Autor:  Artykuł partnera
Akcje gotówkowe a aportowe - co warto wiedzieć na ich temat?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto inwestować. Zasadniczo nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Pewne natomiast jest to, że inwestowanie wiąże się z naprawdę dużym ryzykiem i zdecydowanie więcej inwestorów traci, a nie zyskuje. Dużą popularnością cieszą się akcje. Dziś przedstawimy Wam, czym są akcje gotówkowe, a czym aportowe.

Akcje - wszystkie ważne informacje, które należy znać

Akcje to papiery wartościowe, które łączą w sobie prawa majątkowe i niemajątkowe. Wyobraźcie sobie, że pierwszym podmiotem, który można uznać za pierwszą akcję była Holenderska Kompania Wschodnioindyjska. Było to w roku 1602. Natomiast pierwszą akcją emitowaną w Polsce była akcja dywidendowa Kompanii Manufaktur Wełnianych. Została ona wydana w Warszawie w 1768 r. Tyle o historii. Otóż, pomimo upływu lat, akcje nadal należą do najpopularniejszych instrumentów finansowych. Przeznaczone są one dla doświadczonych inwestorów, którzy są skłonni ponieść naprawdę spore ryzyko. Każdy posiadacz akcji określany jest mianem akcjonariusza. Jest więc współwłaścicielem części majątku danej spółki, przy czym wpływ jaki ma na jej zarządzanie zależy od ilości akcji. Każdy papier wartościowy ma określoną wartość nominalną. Jest ona obliczana poprzez podzielenie kapitału zakładowego na liczbę wyemitowanych akcji. W kolejnych emisjach akcje muszą mieć ten sam nominał, przy czym wartość ceny nominalnej nie może być niższa niż 1 grosz.

Akcje gotówkowe - czym są?

Biorąc pod uwagę formę pokrycia możemy wyróżnić akcje gotówkowe i aportowe. Teraz skupimy się na tych pierwszych. Pokrywane są one wkładem pieniężnym. Co ciekawe mogą zostać wydane po częściowej zapłacie, która wynosi przynajmniej 25% ich wartości. Do czasu pełnego pokrycia są akcjami imiennymi, co oznacza, że prawo do tych papierów wartościowych ma tylko i wyłącznie osoba fizyczna bądź prawna, która znajduje się na dokumencie akcji. Trzeba jeszcze wiedzieć, że w przypadku akcji imiennych zarząd spółki musi prowadzić księgi akcyjne i co istotne tego typu akcje online nie mogą być sprzedawane i kupowane do czasu pełnego pokrycia. W przypadku wszystkich akcji występuje ryzyko. Jest to ryzyko systematyczne, które inaczej zwane jest rynkowym. Jest ono ściśle związane z sytuacją, która panuje na rynku. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza może obniżać ceny akcji. Jednocześnie w żaden sposób nie można ryzyku systematycznemu zapobiec. Innym rodzajem jest ryzyko specyficzne. Jest ono związane z sytuacją danej spółki. Wszelkiego rodzaju zmiany w zarządzie czy wprowadzenie nowego produktu na rynek zwiększa takie ryzyko i może powodować znaczące obniżenie się cen akcji.

Czym są akcje aportowe?

Akcje aportowe są specyficznym rodzajem papierów wartościowych. Stanowią one prawo majątkowe, co oznacza, że mogą być pokrywane świadczeniami niepieniężnymi takimi jak nieruchomości, wierzytelności, czy ruchomości, do których zalicza się np. samochód. Akcje aportowe nie mogą być natomiast pokrywane prawami niezbywalnymi, świadczeniami pracy czy też usług. Ich nazwa pochodzi od słowa aport, czyli wkład niepieniężny. Przy znoszeniu aportu trzeba przestrzegać sformalizowanego trybu. Niezbędne jest sporządzenie sprawozdania, które musi być pozytywnie ocenione przez biegłych rewidentów. Pozostali akcjonariusze muszą zostać powiadomieni o takiej sytuacji. Wniesienie wkładu niepieniężnego oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu czy jego własności.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u