Pomoc de minimis – podstawowe informacje
Pomoc de minimis to wsparcie finansowe, które jest regulowane przez rozporządzenie Komisji Europejskiej. Główną cechą tej pomocy jest jej ograniczona wysokość wsparcia finansowego, co sprawia, że jej udzielenie nie zakłóca konkurencji w Unii Europejskiej.
Pomoc de minimis jest przeznaczona głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a więc dla firm, które nie przekraczają określonych progów zatrudnienia i obrotów. W ramach tego wsparcia przedsiębiorstwa mogą otrzymać m.in. dotacje na inwestycje, preferencyjne pożyczki i kredyty, jednorazową amortyzację oraz umorzenie odsetek i składek ZUS.
Należy pamiętać, że pomoc de minimis nie obejmuje firm z określonych sektorów przemysłowych, takich jak rolnictwo, rybołówstwo czy przemysł węglowy. W związku z tym przed złożeniem wniosku o pomoc warto upewnić się, czy dany sektor jest objęty wsparciem.
Kto może uzyskać pomoc de minimis? Solidna Księgowa odpowiada
Oddajmy teraz głos ekspertom. Jak tłumaczą specjaliści z krakowskiego biura rachunkowego Solidna Księgowa, aby uzyskać pomoc de minimis, przedsiębiorstwo musi spełniać kilka kluczowych warunków:
Przynależność do sektora MŚP: Firma musi być małym lub średnim przedsiębiorstwem, co oznacza, że zatrudnia mniej niż 250 pracowników, a jej roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln euro.
Niewykraczanie poza limity pomocy: Na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie 200 tys. euro brutto w ciągu trzech lat podatkowych. W przypadku firm zajmujących się drogowym transportem towarów limit ten wynosi 100 tys. euro.
Brak działalności w wykluczonych sektorach: Jak wspomniano wcześniej, firmy działające w sektorach takich jak rolnictwo, rybołówstwo, produkcja podstawowa produktów rolnych, węglowy oraz kilka innych, są wyłączone z możliwości uzyskania pomocy de minimis.
Dokumentacja i sprawozdawczość: Przedsiębiorstwo musi przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające, że w bieżącym roku podatkowym oraz w dwóch poprzednich latach nie przekroczyło limitu pomocy de minimis. Wymagane dokumenty obejmują między innymi oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis oraz szczegółowy wykaz wsparcia uzyskanego w analizowanym okresie.
Solidna Księgowa, ekspert w dziedzinie księgowości, zaleca przedsiębiorcom skorzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych, aby zapewnić poprawność i kompletność dokumentacji. Jeżeli zastanawiasz się, jak uzyskać pomoc de minimis, skontaktuj się z tymi specjalistami.
Postaw na księgowość online z Solidną Księgową
Podsumowując, pomoc de minimis to atrakcyjna forma wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, jednak aby z niej skorzystać, należy spełnić określone warunki i przedłożyć właściwą dokumentację. Biuro https://solidnaksiegowa.com/ oferuje profesjonalne usługi księgowe, które pomogą Twojej firmie w skutecznym ubieganiu się o pomoc de minimis. Będąc na stronie tej firmy, zapoznaj się z ofertą księgowości online, która w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców.