W jakim celu przeprowadzana jest plastyka brzucha?
Plastyka powłok brzusznych jest rozwiązaniem dla osób, które chcą usunąć nadmiar skóry oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Kiedy dochodzi do znacznej utraty masy ciała, po przebytej ciąży, podczas naturalnego procesu starzenia czy w wyniku odchudzania, można poddać się operacji plastyki brzucha.
W wyniku usunięcia nadmiaru skóry w dolnej części brzucha pacjent może cieszyć się płaskim i jędrnym wyglądem. Lekarz likwiduje również rozstęp mięśni prostych brzucha. Plastyka brzucha (Wrocław) poprawia nie tylko wygląd, ale również samoocenę, umożliwiając pozbycie się kompleksów związanych z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej.
Czy plastyce brzucha poddają się kobity, czy również mężczyźni?
Z zabiegu plastyki brzucha najczęściej korzystają kobiety, które próbowały zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry poprzez regularne ćwiczenia i zdrową dietę. Poprawienie kształtu sylwetki jest jedynym sposobem, by na plaży dobrze wyglądać w kostiumie kąpielowym, jak i cieszyć się większą swobodą w codziennych stylizacjach.
Mężczyźni również poddają się zabiegowi, ale rzadziej niż panie, ponieważ mają inaczej rozmieszczoną tkankę tłuszczową. Panowie mają tendencję do odkładania tłuszczu wewnątrzbrzusznie i wokół narządów (tzw. tłuszcz trzewny). Nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej jest więc mniej widoczny i uciążliwy niż w przypadku kobiet.
Jak przygotować się do zabiegu plastyki brzucha?
Zabieg plastyki brzucha jest przeprowadzany przy znieczuleniu ogólnym. Zanim jednak chirurg plastyk przystąpi do operacji, musi ocenić stan zdrowia pacjenta, omówić oczekiwania i możliwości zabiegu oraz zlecić niezbędne badania, takie jak morfologia krwi, badania krzepliwości czy badanie poziomu cukru. Lekarz powinien zapoznać się też z historią medyczną, by mieć pewność, że może bezpiecznie wykonać zabieg.
Cztery tygodnie przed planowaną operacją, by uniknąć powikłań, trzeba zrezygnować z palenia papierosów. Natomiast tydzień przed planowaną operacją odstawia się niektóre leki, szczególnie aspirynę, polopirynę i ibuprofen. Pacjent przyjmujący czosnek i suplementy zawierające, m.in.: żeń-szeń oraz miłorząb japoński, na 7 dni przed zabiegiem powinien z nich zrezygnować. W dniu operacji nie może nic jeść i żuć gumy, a jedynie pić wodę niegazowaną do dwóch godzin przed zaaplikowaniem znieczulenia.
Bibliografia:
M. Kuklicki, PLASTYKA POWŁOK BRZUSZNYCH - INFORMACJE O ZABIEGU, publikacja elektroniczna https://drkulicki.pl/wp-content/uploads/2018/01/informacja-plastyka-brzucha.pdf (dostęp: 12.10.2024).
R. Mądry, PROTOKÓŁ PRZYGOTOWANIA PACJENTA DO OPERACJI
Z OŚWIADCZENIEM ŚWIADOMEJ ZGODY NA ZABIEG, publikacja elektroniczna https://drmadry.pl/media/files/w/s/-/a/b/WS-brzuch.plastyka.liposukcja.docx (dostęp: 12.10.2024).
P. Sadeghi, i inni, Post-Bariatric Plastic Surgery: Abdominoplasty, the State of the Art in Body Contouring, J. Clin. Med. 2022, 11(15), 4315; https://doi.org/10.3390/jcm11154315 (dostęp: 12.10.2024)