Leasing samochodu – dlaczego warto?
Leasing samochodu to forma finansowania, w której firma leasingowa nabywa pojazd, a następnie oddaje go do użytkowania leasingobiorcy na ustalony okres i za określoną opłatę. Taka forma cieszy się wśród przedsiębiorców dużą popularnością, ponieważ:
pozwala korzystać z pojazdu bez konieczności jednorazowej inwestycji – opłaty leasingowe są zwykle niższe niż koszty zakupu auta na kredyt,
przedsiębiorcy mogą wliczyć część rat leasingowych oraz koszty eksploatacyjne do kosztów uzyskania przychodów,
po zakończeniu umowy leasingowej możliwe jest wykupienie samochodu na korzystnych warunkach, co pozwala na dalsze użytkowanie pojazdu lub sprzedaż.
Dzięki leasingowi przedsiębiorcy mogą zwiększyć swoje możliwości operacyjne i uzyskać dostęp do nowoczesnych samochodów bez konieczności dużych inwestycji.
Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną – czy to możliwe?
Zastanawiasz się, czy po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić samochód na cele prywatne? Faktura wykupu jest zazwyczaj wystawiana na dane firmowe, wraz z numerem NIP, co może sugerować, że transakcja musi być związana z działalnością gospodarczą. Jednak jest możliwość potraktowania wykupu jako transakcji prywatnej.
Jeżeli faktura wykupu nie jest rozliczana w ramach działalności gospodarczej, pojazd nie będzie wprowadzony do środków trwałych przedsiębiorstwa i rozliczany w kosztach. Wówczas można uznać, że został wykupiony na cele prywatne. Oznacza to, że nawet jeśli faktura zawiera dane firmowe, wykup można uznać za transakcję prywatną – o ile faktura nie znajdzie się w ewidencji księgowej firmy.
Dokładniej ten temat jest omówiony w branżowych artykułach, takich jak ten: https://podatkiprogramisty.pl/wykup-samochodu-z-leasingu-na-osobe-prywatna-vs-na-firme/.
Darowizna – sposób na uniknięcie podatku
Co ciekawe, wykup samochodu z leasingu nie musi się też wiązać z koniecznością opłacania podatku. Aby uniknąć podatku od wykupu samochodu z leasingu, należy skorzystać z darowizny – czyli przekazania pojazdu osobie z tzw. grupy zerowej. Zaliczamy do niej m.in.:
małżonka (z wyjątkiem małżonka we wspólności majątkowej),
zstępnych (syna, córkę, wnuka, prawnuka),
wstępnych (ojca, matkę, dziadków),
rodzeństwo.
Na mocy tej procedury przedsiębiorca przekazuje samochód osobie z grupy zerowej, a ta może sprzedać samochód po upływie 6 miesięcy bez konieczności zapłaty podatku dochodowego (PIT) ani podatku od spadków i darowizn. W ten sposób dochód ze sprzedaży jest zwolniony z podatku, zgodnie z przepisami.
Podatki Programisty – skonsultuj się ze specjalistami
Leasing, wykup samochodu oraz kwestie podatkowe mogą być skomplikowane, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów. Na blogu https://podatkiprogramisty.pl/ znajdziesz praktyczne porady oraz rzetelną wiedzę, którą z czytelnikami dzieli się Monika Salawa, założycielka biura Solidna Księgowa.