Sprawdzone diety dla osób z nadwagą

Otyłość jest obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Większość europejskich społeczeństw tyje coraz szybciej, a Polska pod tym względem niestety jest w rankingach wysoko. Stąd też w mediach popularność szybko zyskują coraz to nowe rodzaje diet, a także suplementów mających wspomagać odchudzanie. Większość należy wrzucić do śmietnika, jednak pośród nich znajdują się również sposoby, które są zdrowe i warto je wypróbować.

Na czym polega odchudzanie

Tysiące ludzi stosują przeróżne diety bazujące na określonych produktach, wykorzystujące okienka żywieniowe, a niekiedy nawet niebezpieczne, czy wręcz szkodliwe substancje. A i tak potem rezultaty są niewspółmierne do wysiłków. Warto w mojej opinii zacząć od pracy u podstaw. A podstawą odchudzania, jest wiedza i świadomość. Dla zdrowej i pozbawionej ciężkich chorób przewlekłych osoby podstawowym sposobem na chudnięcie powinno być wypracowanie deficytu kalorycznego. Co to oznacza? Wystarczy przyjmować dziennie mniej kalorii, niż się spala. W zależności od rodzaju naszej pracy, a także ilości aktywności fizycznej, przy pomocy odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie obliczyć, ile mniej więcej dziennie kalorii spala nasz organizm.

Tak skomplikowanych wyliczeń nie trzeba wykorzystywać, żeby wybrać odpowiedniego dla siebie bukmachera. Rekomendujemy w tym celu zapoznać się z ofertą bukmachera Fortuna. Kod promocyjny Fortuna zapewni wam dostęp do atrakcyjnego bonusu powitalnego.

Znając już swoje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne, wystarczy nieco je obciąć i pilnować ilości spożywanych kilokalorii. Pomagają w tym mocno aplikacje na telefon. Wystarczy, że nauczymy się ważyć wszystko, co jemy, a po pewnym czasie będziemy w stanie dużo lepiej oszacować to “na oko”, dzięki czemu waga nie będzie nam już tak niezbędna.

Jaką dietę na nadwagę warto wypróbować?

Dietetycy i lekarze na początku stycznia 2021 roku jako jedną z najskuteczniejszych diet wskazali śródziemnomorską. Opiera się ona na warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych, orzechach, oliwie z oliwek oraz rybach i owocach morza. Jedną z panujących zasad, jest unikanie czerwonego mięsa oraz jaj. Mogą one stanowić jedynie niewielki dodatek do potraw. Dieta śródziemnomorska nie należy do najbardziej restrykcyjnych, a w opinii jej wyznawców uchodzi za bardzo smaczną.

W rankingu skuteczności wysoką pozycję zajęła również dieta DASH. Ma ona udowodnione działaniu przeciwnadciśnieniowe. Opiera się przede wszystkim na warzywach, owocach, ubogotłuszczowych produktach nabiałowych, chudym mięsie, pełnoziarnistych produktach zbożowych i orzechach. Istotne w niej jest także ograniczenie spożycia produktów obfitujących w sód.

Mięso coraz częstszym wrogiem diet

Jak można zauważyć, coraz więcej popularnych diet na nadwagę zakłada ograniczenie, lub całkowite wykluczenie mięsa. Nie inaczej jest w przypadku skutecznej i chwalonej diety fleksitariańskiej. Opiera się ona głównie na produktach roślinnych, jednak dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa. Jako wróg większości diet wskazywane jest tzw. mięso czerwone, czyli wołowina i wieprzowina. Znacznie zdrowszym od niego jest drób.

Uchodzi ono za znacznie zdrowsze z uwagi na niższą zawartość tłuszczu, a także dużo wyższą aniżeli wieprzowina wartość białka. Zbyt wysokie spożycie mięsa jest łączone przez lekarzy i dietetyków z rosnącym ryzykiem wielu chorób nowotworowych, a także układu krążenia. Badania wykazały, że duża podaż mięsa – w szczególności czerwonego, zwiększa ryzyko rozwoju m.in. raków jelita, żołądka, a nawet płuc. Należy więc stosować je w diecie z umiarem.