Balkon dostawny – sposób na szybkie powiększenie przestrzeni i podniesienie wartości nieruchomości

W miastach, gdzie przestrzeń jest towarem deficytowym, każdy metr kwadratowy zyskuje na znaczeniu. Dlatego rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w projektach modernizacyjnych i rewitalizacyjnych, jest balkon dostawny. Ta konstrukcja stosowana jest zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych z połowy XX wieku oraz kamienicach, które pierwotnie nie były wyposażone w balkony. Sprawdź, czym jest balkon dostawny i czy może być rozwiązaniem dla Ciebie zapewniającym dodatkową przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Czym są balkony dostawne i jak są skonstruowane?

Balkon dostawny to niezależna, samonośna konstrukcja, która nie jest oparta na stropie budynku. Jej montaż polega na przytwierdzeniu stalowej, drewnianej lub aluminiowej ramy do elewacji i zakotwieniu jej słupów w gruncie lub na fundamencie. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie głębokiej ingerencji w strukturę budynku – co sprawdza się szczególnie w przypadku obiektów zabytkowych lub tych z ograniczoną nośnością ścian. 

Standardowa konstrukcja balkonu dostawnego na słupach składa się z:

  • podpór słupowych,
  • kratownic nośnych,
  • betonowej płyty balkonowej,
  • elementów balustradowych.

Balkon dostawny może być zamontowany zarówno do elewacji betonowej, ceglanej, jak i tynkowanej, o ile jej analiza statyczna wykaże brak przeciwwskazań.

Jakie zalety mają balkony dostawne?

Pierwszą i najbardziej oczywistą zaletą, jaką wyróżniają się balkony dostawne na słupach, jest dodatkowa powierzchnia użytkowa. Taka konstrukcja może mieć powierzchnie wynoszącą nawet 6 m², która sprawdza się jako miejsce do przechowywania, strefa wypoczynku albo przestrzeń dla roślin. Dzięki temu można powiększyć metraż mieszkania lub domu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych remontów.

Drugą zaletą, jaką cechują się balkony dostawne, jest wzrost wartości nieruchomości. Zgodnie z danymi rynkowymi, mieszkania z balkonem sprzedają się średnio o 8–12% drożej niż porównywalne lokale bez tej przestrzeni.

Czas montażu to kolejna z zalet. W porównaniu z tradycyjnym balkonem, który może wymagać tygodniowych prac żelbetowych, balkon dostawny jest instalowany w ciągu kilku dni. Mniejszy zakres robót wpływa również na ograniczenie uciążliwości związanych z jego wykonaniem prac dla sąsiadów i mieszkańców budynku.

Dodatkowo dużą zaletą tych konstrukcji jest również to, że balkon dostawny metalowy lub drewniany można montować w budynkach istniejących od wielu dekad – nawet takich, które nie spełniają współczesnych standardów technicznych dla balkonów wspornikowych.

Czy balkon dostawny ma wady?

Pomimo licznych zalet, montaż balkonu dostawnego nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim jego instalacja wymaga uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz w wielu przypadkach pozwolenia na budowę. W sytuacjach szczególnych przed rozpoczęciem prac montażowych konieczna jest także akceptacja konserwatora zabytków.

Aby wykonać balkon dostawny, należy również zadbać o projekt, który musi być opracowany przez uprawnionego konstruktora, który oceni, czy elewacja budynku może przyjąć dodatkowe obciążenie i czy grunt pod słupami jest stabilny.

Dla wielu osób dużą wadą mogą być również koszty. Decydując się na balkon dostawny do ceny samej konstrukcji, należy doliczyć transport elementów, przygotowanie fundamentów, prace montażowe oraz niekiedy roboty ziemne. 

Balkony dostawne na słupach stosowane w przypadku zabytkowych budynków, muszą być również zharmonizowane z elewacją pod względem wizualnym, co czasem wymaga dodatkowych prac, a co za tym idzie także wydatków.

Gdzie sprawdzi się balkon dostawny?

Balkony dostawne na słupach sprawdzą się głównie w starszych blokach i kamienicach, gdzie pierwotnie nie przewidziano tego typu konstrukcji. Są również dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań parterowych, w których mogą służyć jako podwyższone tarasy.

Oprócz tego coraz więcej osób decyduje się również na balkon dostawny do domu jednorodzinnego. Dzięki niemu mogą zyskać dodatkową przestrzeń, która nie została przewidziana w projekcie budynku i na etapie jego wznoszenia bez skomplikowanych prac budowlanych.

Na co zwrócić uwagę wykonując balkon dostawny?

Decydując się na balkon dostawny, należy przede wszystkim znaleźć jego wykonawcę, który ma udokumentowane doświadczenie w montażu samonośnych konstrukcji stalowych.

Istotnym elementem w tym przypadku są również materiały. Konstrukcja narażona na zmienne warunki atmosferyczne musi być odporna na korozję i odkształcenia. Dlatego najlepiej wybrać balkon dostawny metalowy ze stali ocynkowanej ogniowo.

Dla zapewnienia bezpiecznego użytkowania tej konstrukcji konieczne jest także prawidłowe zaprojektowanie systemu odwodnienia. W tym celu warto zastosować systemy drenażowe i profile okapowe, które można znaleźć na stronie sklepu Balkony-Tarasy24 https://balkony-tarasy24.pl/.

Balkony dostawne stanowią efektywną metodę zagospodarowania przestrzeni w budynkach, które pierwotnie nie były wyposażone w tego typu rozwiązania. Dzięki niezależnej konstrukcji możliwy jest ich montaż bez ingerencji w strukturę obiektu, co otwiera drogę do modernizacji nawet w przypadku starszych nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *