Ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie pod Żarami. Zutylizowano blisko 300 sztuk drobiu

13 luty 2021
Autor: 
Ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie pod Żarami Fot. Pixabay

Ptasia grypa typu H5N8 pojawiła się w gospodarstwie w miejscowości Złotnik na terenie powiatu żarskiego. Ognisko zostało już zutylizowane. Jednocześnie rozpoczęły się kontrole w okolicznych fermach i zagrodach.

Zaczęło się od zgłoszenia właściciela gospodarstwa w Złotniku. Mężczyzna kilka dni temu poinformował inspekcję weterynaryjną o masowym padnięciu drobiu. Pobrane próbki wysłano do laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, które potwierdziły ptasią grypę.

Jak informuje Krajowa Rada Drobiarstwa, w gospodarstwie utrzymywano 260 sztuk kilku gatunków drobiu. To gęsi, kaczki oraz kury. Wszystkie zostały już uśpione i zutylizowane.

W najbliższym czasie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach będzie kontrolował zagrody w okolicznych miejscowościach. W obszarze zagrożonym znalazły się Biedrzychowice Dolne, Dąbrowiec, Włostów, Bieniów, Łukawy, Lubanice, Surowa, Drożków, Lubomyśl, Grabik, Kadłubia, Olszyniec, Marszów i miasto Żary.

- Prosimy mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości o kontakt ze swoimi sołtysami w celu podania informacji dotyczących rodzaju i ilości posiadanego ptactwa. Podejrzewasz wystąpienie choroby drobiu? Zgłoś to lekarzowi weterynarii pod numerem 68 372 04 46 - podkreśla Urząd Gminy Żary.

Ptasia grypa to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Wirus H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale niestwarzających zagrożenia dla człowieka.

Przeczytaj też: Pożar domu w Przytocznej koło Międzyrzecza. W akcji 9 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.