Trwa rozbudowa zielonogórskiego cmentarza. Pod piłę poszło 1,4h lasu (FILM)

19 marzec 2021
Trwa rozbudowa zielonogórskiego cmentarza. Pod piłę poszło 1,4h lasu redakcja

Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze już wkrótce powiększy się o prawie półtora hektara. Pod koniec ubiegłego tygodnia ruszyła wycinka drzew.

Jak informuje Mariusz Knyspel z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego wycinka była konieczna. Cmentarz w obecnej formie może pomieścić jeszcze około 800 osób. Po przygotowaniu nowego terenu ta liczba powiększy się o około 2500. 

Z wycinką lasu nie zgadza się lubuski oddział ruchu Polska 2050. 

- Cmentarze projektuje się i utrzymuje jako tereny o założeniu parkowym, a przynajmniej tak być powinno - mówi Tomasz Simiński, Polska 2050. -  W związku z powyższym złożyliśmy petycję z prośbą o zaprzestanie wycinki. Cmentarze jako elementy otaczającej nas przestrzeni, stanowią widoczny symbol przemijania człowieka i jego kruchości. Są terenami, świadomie wydzielonymi z przestrzeni i zakomponowanymi, które obok spełniania podstawowego obowiązku, jakim jest pochowanie zmarłych, realizują szereg innych zadań, które wiążą się ze strefą sacrum, są miejscem modlitwy, zadumy, wspomnień. 

Jako wzorcowe Ruch podaje nekropolie znajdują się m.in. w Gliwicach i Szczecinie.

- Cały projekt cmentarza jest do wglądu i można zobaczyć, że na każdej kwaterze są zaznaczone zasadzenia - informuje Mariusz Knyspel. - W chwili obecnej jest to cmentarz nowy. Cmentarz dopiero się tworzy. Za 10-15 lat na pewno będzie przypominało teren parkowy.

Przeczytaj petycję

Szanowny Panie Prezydencie,

w imieniu ruchu Polska 2050 Lubuskie kierujemy do Pana prośbę o wstrzymanie wycinki drzew na działce położonej przy cmentarzu komunalnym, przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. Wycinka związana jest z kolejnym etapem rozbudowy miejskiej nekropolii polegającej w pierwszej kolejności na „oczyszczeniu” terenu z drzew oraz ich korzeni. Uważamy takie działania za nierozsądne i mające negatywny wpływ na środowisko. Odbieramy je jako zwiastun bezmyślnej i nieodwracalnej ingerencji w zagospodarowaniu przestrzeni tego miejsca.

Na całym świecie, ale także i w Polsce cmentarze projektuje się i utrzymuje jako tereny o założeniu parkowym, co znajduje potwierdzenie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do wyżej wymienionego rozporządzenia cmentarze zaklasyfikowano do terenów zieleni. Jako elementy otaczającej nas przestrzeni, stanowią widoczny symbol przemijania człowieka i jego kruchości, powinny być terenami, świadomie wydzielonymi z przestrzeni i w przemyślany sposób zakomponowanymi, aby nie tylko spełniały podstawowy obowiązek, jakim jest chowanie zmarłych, ale również szereg innych zadań, które wiążą się z wymiarem sacrum (są miejscem modlitwy, zadumy, wspomnień).

Zachowanie wymogów prawnych, a przede wszystkim przemyślana lokalizacja cmentarza, wpisująca się w otoczenie i zachowująca warunki założenia parkowego pozwoli, aby nasz cmentarz nie pełnił tylko funkcji grzebalnych, ale był także miejscem zadumy o wielowątkowej treści kulturowej oraz wysokich walorach przyrodniczych, architektonicznych i krajobrazowych. Warto wzorować się na rozwiązaniach stosowanych w innych miastach - jak choćby w Szczecinie czy Gliwicach - i uczynić z nich otoczone zielenią miejsca zadumy i odpoczynku.

Z poważaniem

Tomasz Siemiński

Andrzej Olszak

Czytaj także: Znikają hektary lasów pod budowę południowej obwodnicy Zielonej Góry wartej blisko 130 mln złotych!


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w województwie lubuskim? Pobierz naszą bezpłatną aplikację na swojego smartfona!


Katarzyna Mayer-Bzowa

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top