Policja ostrzega i radzi

01 sierpień 2016
Autor: 

Użyczenie samochodu, motocykla zawsze powinno odbywać się zgodnie z prawem. Przekazując, użyczając komuś pojazd upewnijmy się, że jest to osoba, która posiada uprawnienia do jego prowadzenia, jest trzeźwa i odpowiednio przygotowana do jazdy.

Każdego dnia policjanci dokonują kontroli drogowych, w trakcie których sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów czy dokumenty, obsługują zdarzenia drogowe. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy także od nas samych. To my - uczestnicy ruchu, ale również inne osoby, rodzina, znajomi, sąsiedzi mamy realny wpływ na to, czy na polskich drogach będziemy jeździć spokojnie i bezpieczne. Dlatego tak ważny jest każdy sygnał czy zgłoszenie o wszelkich niebezpiecznych sytuacjach czy zdarzeniach, których jesteśmy świadkami bądź o których mamy wiedzę. Zwłaszcza, gdy wiedza taka dotyczy faktu, gdy ktoś chce wsiąść do samochodu, będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków, nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdami czy nie mając sprawności fizycznej czy psychicznej.

Innym, równie ważnym aspektem jest samo dopuszczenie takiej osoby czy użyczenie jej pojazdu – samochodu czy motocykla. Zgodnie z art. 96§1 Kodeksu Wykroczeń właściciel czy posiadacz pojazdu dopuszczający do prowadzenia pojazdu osobę będącą po alkoholu, bądź niemającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny do 5000 zł.  Również dopuszczenie do ruchu niesprawnego pojazdu, na przykład niewłaściwie wyposażonego w wymagane urządzenia i przyrządy czy nie posiadającego aktualnych badań technicznych zagrożone jest karą grzywny.

W piątek 29 lipca w powiecie międzyrzeckim doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Z ustaleniem policjantów wynika, że kierujący motocyklem najprawdopodobniej nie opanował go na łuku drogi, w konsekwencji czego uderzył w drzewo. Niestety, 36-letni mężczyzna w wyniku poniesionych obrażeń zginął na miejscu. Policjanci ustalili, że nie posiadał on uprawnień do kierowania, ani nie był właścicielem motocykla, dlatego mundurowi prowadzić będą postępowanie dotyczące nie tylko wypadku drogowego, ale również w sprawie użyczenia pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u