Sokoły wróciły do lubuskich lasów. "Potwierdzono sukces lęgowy. To prawdziwa perełka"

05 sierpień 2021
Autor: 
Sokoły wróciły do lubuskich lasów Fot. Nadleśnictwo Skwierzyna

Sokoły wróciły do lasów w województwie lubuskim. Próby ratowania gatunku, które liczebność drastycznie spadła, trwały od 1990 roku.

Niegdyś sokoły wędrowne były w Polsce bardzo popularne. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ptaki zaczęły jednak ginąć w zatrważającym tempie.

- Wszystko na skutek popularyzacji chemizacji rolnictwa, a zwłaszcza stosowania środków ochrony roślin zawierających DDT i pochodne tego związku - wyjaśnia Maciej Hałuszczak z Nadleśnictwa Skwierzyna.

Sokół wędrowny - sukces lęgowy

Sokoły nie budują samodzielnie gniazd, więc Nadleśnictwo Skwierzyna w ramach kępy ekologicznej nie likwidowało jednego z opuszczonych gniazd bielików. Teraz pojawił się tam właśnie sokół wędrowny.

Ptaki zostały już zaobrączkowane oraz dokładnie zmierzone i zważone. Jednocześnie potwierdzono, że w gnieździe znajdują się dwa młode osobniki.

- Cieszy fakt, że nasza praca przynosi tak spektakularne efekty. W końcu możemy pochwalić się jedną z nielicznych par lęgowych leśnej populacji tego gatunku w Polsce - podkreśla Hałuszczak.

Przeczytaj też: Kożuchów: Miał 3 promile alkoholu i doprowadził do kolizji. Wiózł 10-letnie dziecko


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u