Ekspozycja jest efektem konkursu ogłoszonego w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tej chwili była prezentowana w galeriach sztuki w kraju i zagranicą. Współorganizatorem wydarzenia jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.
Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. Patchwork jest wykonywany na całym świecie, często za pomocą najprostszych środków i technik, i stosowany do najróżniejszych celów, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim ma zastosowanie praktyczne w codziennym życiu jako materiał na namioty, chorągwie, narzuty itd. Niekiedy jest również wykorzystywany na cenne przedmioty, takie jak luksusowe draperie, poduszki, torby lub kunsztownie zdobione ubrania. Obecnie wykorzystanie patchworku ma mniejsze znaczenie praktyczne, a często zdarza się, że wyroby te są wykonywane raczej ze względu na walory artystyczne. Wraz z nastaniem mody na patchworki głównym wyrobem szytym w tej technice były narzuty na łóżko, dziś można znaleźć wszelkie możliwe artykuły w stylu patchworkowym. Zarówno poduszki i torby, jak i zabawki i obrazy.
Stowarzyszenie Polskiego Patchworku to młoda organizacja, która powstała w marcu 2016 r. Działa na rzecz upowszechniania sztuki patchworku w Polsce, wspiera twórców, a także zachęca osoby zainteresowane tą formą rękodzieła. Stowarzyszenie organizuje wystawy, konkursy i kursy patchworkowe, wydaje też swoje czasopismo. Patronuje też wystawom indywidualnym swoich członków.
W 2018 roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs “Biało-czerwona” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat konkursu nawiązywał do polskich barw narodowych, dlatego prace można było szyć wyłącznie z tkanin w różnych odcieniach tych kolorów. Współzawodnictwo miało formułę otwartą. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w setną rocznicę odzyskania niepodległości, 10 listopada 2018 r., podczas wernisażu w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie można obejrzeć 60 wyjątkowych prac uszytych przez polskie, utalentowane quilterki.
Termin wystawy
10.11.2021 – 02.01.2022
Jesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.