Zielona Góra: Pogotowie podsumowało 2021 rok. Medycy mieli pełne ręce roboty

03 styczeń 2022
Autor: 
Pogotowie podsumowało 2021 rok. Medycy mieli pełne ręce roboty Redakcja

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze podsumowała 2021 rok. Zespoły wyjeżdżały do akcji blisko 17,5 tysięcy razy.

Zielonogórskie pogotowie posiada sześć zakontraktowanych Zespołów Ratownictwa Medycznego. To jeden zespół specjalistyczny z lekarzem systemu oraz pięć podstawowych z ratownikami medycznymi. Jedna z tych ostatnich stacjonuje na co dzień w Nowogrodzie Bobrzańskim. Dodatkowo w okresie od 1 maja do 30 września przez 12 godzin na dobę działa motoambulans.

Interwencje WSPR Zielona Góra

Jak wyglądał rok 2021 dla medyków? Łącznie zespoły otrzymały zgłoszenia do 17 493 zdarzeń. Karetki podstawowe interweniowały 14 880 razy, natomiast ambulans specjalistyczny odnotował 2613 wyjazdów. Najbardziej intensywnym dniem było Boże Narodzenie. Wówczas medycy wyjeżdżali do pacjentów 76 razy.

Prawdziwy sprawdzian systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego nastąpił 13 września. To właśnie wtedy na drodze krajowej nr 32 koło Zielonej Góry doszło do wypadku masowego z udziałem autobusu PKS i pojazdu typu bus. Jedna osoba zginęła, a około 50 zostało poszkodowanych. Na miejscu pracowało wiele naziemnych Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 4 załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Medycy mieli pełne ręce roboty

Statystyki zdecydowanie uzmysławiają skalę działań ratowników medycznych i lekarzy. Niestety około połowę wezwań cały czas stanowią niepotrzebne interwencje.

Zespoły, które mają służyć reagowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, notorycznie zastępują lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ponadto karetki wielokrotnie traktowane są jak taksówki m.in. dla osób pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj też: Wypadek w Zielonej Górze. Bus potrącił kobietę na przejściu dla pieszych (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u