O ptaku, który wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców Świebodzina

08 wrzesień 2022
Autor: 
O ptaku, który wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców Świebodzina Łukasz Kondrakiewicz

Ma egzotyczny wygląd a na co dzień mieszka nad rzekami, jeziorami i stawami. Mowa o zimorodku, który nazywany jest "polskim koliberkiem".

Zimorodka w ostatnią niedzielę w centrum miasta zauważył mieszkaniec Świebodzina.

- Na ulicy Sukienniczej w Świebodzinie wpadł mi w oko niecodzienny kolor, gdy przechodziłem przez mostek na miejską rzeczką Pławnicą - mówi Łukasz Kondrakiewicz. - Zdążyłem tylko zrobić trzy zdjęcia bo ptaszek się spłoszył.

Król wśród rybaków

Zimorodek to łatwy do rozpoznania gatunek niewielkiego ptaka o turkusowym połyskliwym grzbiecie, nieco ciemniejszych skrzydłach i pomarańczowym brzuchu oraz nieproporcjonalnie dużych głowie i dziobie - wrażenie to potęgują krótki ogon i malutkie nogi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

- Zimorodek uznawany jest za gatunek nieliczny, jego występowanie, jak w przypadku większości gatunków ptaków, determinuje specyficzne siedlisko - mówi Paweł Bugała, fotograf i miłośnik przyrody. - Jest to najmniejszy przedstawiciel krajowej awifauny odżywiający się rybami. Dlatego występuje nad rzekami, jeziorami czy stawami. Dodatkowo ptaki te nie budują gniazd na drzewach lecz drążą nory w skarpach, czasem o długości przekraczającej nawet metr, zakończone komorą lęgową. Zimorodek jest królem wśród "rybaków", na co wskazuje jego anglojęzyczna nazwa - kingfisher. Poluje siadając na gałęzi lub trzcinie (rzadko zawieszony w locie) nad lustrem wody i gdy wypatrzy rybę dosłownie daje nura. Niestrawione części ryb zrzuca w postaci wyplówki.

Rzadki gość

- Mimo jaskrawych kolorów siedzącego ptaka trudno wypatrzyć - dodaje Paweł. - O wiele łatwiej zauważyć go lecącego nisko nad lustrem wody, zwłaszcza, gdy frunąc popiskuje. Ja, zimorodki widuję najczęściej nad Odrą, w okolicach Pomorska, ale zdarza się, że spotykam je również nad stawem w Sulechowie.

Gatunek zagrożony

Populacja zimorodka maleje. Powodem jest między innymi utrata siedlisk lęgowych w wyniku modernizacji linii brzegowych rzek czy długotrwałe susze, erozja skarp i brzegów.

Do 11. września w Zamku w Sulechowie można obejrzeć wystawę fotografii Pawła Bugały "Nadodrzańskie". 

zimorodek10

Zdjęcie: Paweł Bugała

zimorodek

Zdjęcie: Paweł Bugała

zimorodek

Zdjęcie: Paweł Bugała

zimorodek

Zdjęcie: Paweł Bugała

zimorodek

Zdjęcie: Paweł Bugała

zimorodki

Zdjęcie: Paweł Bugała

Czytaj także: Dlaczego warto założyć akwarium w domu?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u