Zmagania pilotów na lotnisku w Zielonej Górze. Lądowali precyzyjnie, co do centymetra (ZDJĘCIA)

05 październik 2022
Autor: 
Zmagania pilotów na lotnisku w Zielonej Górze Redakcja

Aeroklub Ziemi Lubuskiej zorganizował zawody na celność lądowania. W zmaganiach na lotnisku w Zielonej Górze udział wzięło czterdziestu pilotów.

Zawody na celność lądowania na aeroklubowym lotnisku w zielonogórskim Przylepie rozgrywano w dwóch kategoriach: samoloty oraz szybowce. Łącznie w szranki stanęło 40 zawodników.

W kategorii samolotowej ocenie podlegał punkt przyziemienia statku powietrznego. I tak piloci mieli wyznaczone na pasie startowym specjalne pole. Podczas lądowania musieli wycelować podwoziem pomiędzy białe linie, których odległość wynosiła zaledwie 2 metry. Wówczas nie otrzymywali żadnych punktów karnych. Przyziemienie przed linią wiązało się z 3 punktami karnymi, krótki przelot to już 1 punkt karny, natomiast długi przelot oznaczał dla pilota 2 punkty karne.

Piloci szybowców musieli skupić się z kolei na miejscu zatrzymania statku powietrznego. Tutaj również wyznaczona była linia zero, przy której należało zatrzymać się jak najbliżej. Następnie z miarką odliczano centymetry od punktu "0" aż do głównego koła szybowca.

Zawody na celność lądowania - kto wygrał?

Każdy z pilotów miał do wykonania dwa loty konkursowe, a następnie szóstka najlepszych wystartowała w finale, który wyłonił trójkę pucharową. I tak najlepsi byli zawodnicy, którzy uzyskali jak najmniejszą ilość punktów.

W tegorocznej edycji zawodów organizowanych przez Aeroklub Ziemi Lubuskiej w kategorii samoloty zwyciężył Przemysław Skiba. Na drugim miejscu znalazł się Hubert Rusinek, z kolei trzecią lokatę zajął Bartosz Juszczak. Wśród szybowników najlepszy okazał się Miłosz Bogdański, a tuż za nim kolejno uplasowali się Mirosław Wysocki i Milena Możdżeń.

- Tego typu zawody uzależnione są w dużej mierze od warunków pogodowych. Na szczęście udało się nam rozegrać obie konkurencje tuż przed opadem, także szczęście nam w tym roku ponownie dopisało - podkreśla Miłosz Gondek, organizator zawodów.

Zawody na celność lądowania zostały wsparte przez firmę Sinersio, która ufundowała ciekawe nagrody dla uczestników oraz Browar Tenczynek na czele z Tomkiem Czechowskim.

Przeczytaj też: 200 strażaków, 50 pojazdów i samoloty w akcji. Wielkie ćwiczenia gaśnicze w Lubuskiem (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u