Świdnica: Zaczynali od 3 autobusów, teraz jest ich 17. ZKP zastąpiło PKS Zielona Góra (ZDJĘCIA)

14 październik 2022
Autor: 
Zaczynali od 3 autobusów, teraz jest ich 17. ZKP zastąpiło PKS Zielona Góra Redakcja

Autobusowa spółka ZKP pozwoliła uniezależnić się gminom koło Zielonej Góry od zewnętrznych przewoźników, w tym PKS. Teraz przewoźnik kupił nowe pojazdy.

Zielonogórska Komunikacja Powiatowa została powołana do życia we wrześniu 2019 roku w ramach Zielonogórskiego Związku Powiatowo-Gminnego. Powstała dzięki samorządom, które chciały uniezależnić się od innych przewoźników, w tym np. PKS Zielona Góra. Gminą wiodącą jest gmina Świdnica, w której przed utworzeniem ZKP było mnóstwo problemów z kursami realizowanymi przez PKS. Autobusy nie były punktualnie lub wcale nie przyjeżdżały na przystanki, co mocno denerwowało mieszkańców.

"Rozpoczynaliśmy od trzech autobusów"

Spółka ZKP zaczynała od trzech, niskopodłogowych autobusów. Po trzech latach działalności w taborze przewoźnika znajduje się już siedemnaście pojazdów. Co ważne, większość z nich jest dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych.

- W tej chwili komunikacja realizowana jest w dużo szerszym zakresie na około 30 liniach. Kursów jest na gminach stosunkowo dużo, bo komunikacja realizowana jest od wczesnych godzin porannych. Ostatnie autobusy zjeżdżają po godzinie 22:00 - mówi Lilianna Krajewska, prezes Zielonogórskiego Związku Powiatowo-Gminnego.

Jak podkreśla L. Krajewska, praktycznie wszystkie linie są obłożone. W 2021 roku Zielonogórska Komunikacja Powiatowa przewiozła około 370 tysięcy pasażerów. Ich ilość rośnie, ponieważ w tym roku już na ten moment niebieskimi autobusami podróżowało już 420 tysięcy osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: Będzie Młodzieżowa Rada Miasta

"Mieszkańcy są zadowoleni"

Zielonogórska Komunikacja Powiatowa realizuje swoje kursy na terenie gmin Zabór i Nowogród Bobrzański, ale przede wszystkim na obszarze gminy Świdnica. Na dołączenie do tego grona liczy teraz gmina Czerwieńsk.

- My jako samorządy mamy wpływ na to, jak funkcjonują te kursy, do jakich miejscowości. Mieszkańcy są zadowoleni, że te autobusy są komfortowe, że mogą śmiało dotrzeć do Zielonej Góry. To jeden z wymiernych efektów tego projektu. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej rozwijać się, aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców - podkreśla wójt gminy Świdnica Izabela Mazurkiewicz-Kąkol.

O zaletach komunikacji mówi także Robert Sidoruk, wójt gminy Zabór. - Jest punktualność, wysoka jakość, niższe ceny. Nie mam już telefonów od rodziców, że autobus PKS nie przyjechał i nie ma kto dowieźć dzieci do szkół - zaznacza.

Tabor ZKP stale się powiększa

Ostatnio do Zielonogórskiej Komunikacji Powiatowej dołączyły dwa nowe autobusy marki Iveco Crossway o wartości ponad 3,6 milionów złotych, które dostarczono w ramach leasingu operacyjnego. Zamontowano w nich m.in. wygodne fotele dla pasażerów wyposażone w tapicerkę wysokiej jakości oraz porty USB, chociażby do ładowania telefonów. Nowoczesne pojazdy to także świetnie wyposażone stanowisko pracy kierowcy.

- W nowym autobusie pracuje się całkowicie inaczej. Mamy podgrzewany fotel, a kokpit jest zrobiony w taki sposób, aby ułatwić nam pracę. Jeździ się nim o wiele lepiej. Był to dobry zakup - podkreśla Michał Klęka, kierowca ZKP.

Przeczytaj też: Protest w Państwowej Straży Pożarnej. "Musimy dorabiać". Zobacz rozmowę ze strażakiem


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u