Trwa wycinka drzew koło Nowej Soli. Leśnicy: "To zręby na powierzchni do 4 hektarów"

25 styczeń 2023
Autor: 
Trwa wycinka drzew koło Nowej Soli Redakcja/archiwum

W pobliżu Nowej Soli trwa wycinka drzew. Cięcia odbywają się na powierzchniach, które osiągnęły wiek dojrzałości drzewostanu do wyrębu.

Wycinkę drzew w rejonie miasta prowadzą Lasy Państwowe, a dokładniej Nadleśnictwo Nowa Sól. Wszystko w ramach gospodarki leśnej obejmującej między innymi produkcję drewna oraz jego późniejszą sprzedaż.

- Chcąc zachować ciągłość istnienia lasu, należy prowadzić do wymiany pokoleń, która następuje po osiągnięciu przez drzewostan wieku dojrzałości do wyrębu. Po osiągnięciu przez drzewostan wieku dojrzałości do wyrębu zatraca on swoje wartości jakościowe, co przekłada się na kwestie bezpieczeństwa, szczególnie istotne dla lasów na terenie zurbanizowanym - tłumaczy Nadleśnictwo Nowa Sól.

Specjaliści od lasów zaznaczają jednocześnie, że drzewa pochłaniają najwięcej węgla w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju, czyli ma to miejsce głównie w drzewostanach młodych i w średnim wieku, kiedy tempo wzrostu drzew jest najszybsze. Obniżanie przeciętnego wieku drzewostanów wpływa zatem na większe pochłanianie dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym.

"Cięcie pojedynczych drzew nie byłoby zasadne"

I tak pod przysłowiową piłę idą na przykład sosny, których wiek dojrzałości wynosi 100 lat. Cięcia odbywają się w ramach zrębów zupełnych polegających na tworzeniu otwartej przestrzeni na powierzchni do 4 hektarów. Leśnicy wskazują, iż cięcia polegające na stopniowym przecinaniu drzewostanu, nie byłyby zasadne na terenach w pobliżu Nowej Soli, gdyż "panujące warunki siedliskowe nie sprzyjają naturalnemu odnowieniu lasu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

To rekordowy rok pod względem liczby obsłużonych pasażerów ...

- W 2021 roku w okolicy miasta Nowa Sól skala przeprowadzonych cięć zupełnych, w stosunku do całkowitej powierzchni drzewostanów zarządzanych przez Nadleśnictwo Nowa Sól wynosiła 1,10%, natomiast w roku 2022 rębnią zupełną użytkowano 0,52% drzewostanów - informują Lasy Państwowe.

Nadleśnictwo Nowa Sól przekazuje również w swoim komunikacie, że "w związku z niekorzystną sytuacją energetyczną w ubiegłym roku w Polsce, Nadleśnictwo Nowa Sól zwiększyło planowaną sprzedaż dla klientów detalicznych z około 12 tysięcy m3 drewna w ubiegłych latach na przeszło 18 tys. m3 drewna w 2022 roku".

Teraz cięcie, potem odnowienie

Gospodarka leśna oprócz wycinki drzew zakłada również odnowienie lasu. Oznacza to, że już wkrótce cała powierzchnia zostanie odnowiona poprzez nowe nasadzenia. Średnio liczy się, że w miejscu wyciętego, dojrzałego do wyrębu drewna sadzi się 10 młodych drzew.

Przeczytaj też: Wypadek koło Świebodzina. Zderzyły się trzy osobówki. Jedna osoba trafiła do szpitala


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u