Nowy samochód gaśniczy dla OSP Otyń. "Wszystko zaczęło się od marzeń, planów" (ZDJĘCIA)

01 kwiecień 2023
Autor: 
Nowy samochód gaśniczy dla OSP Otyń Fot. OSP Otyń

Strażacy z OSP Otyń mają nowy samochód gaśniczy. Jest unikalny na skalę województwa lubuskiego. Środki na jego zakup pochodziły z Unii Europejskiej.

OSP Otyń oficjalnie może się już poszczycić nowym pojazdem. Do ochotników trafił ciężki samochód gaśniczy marki Scania z napędem 6x6. Wóz wyposażony w silnik o mocy 410 koni mechanicznych został zabudowany w firmie Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych w Bielsku-Białej. Jego masa całkowita wynosi aż 26 ton.

Nowy samochód gaśniczy wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 8380 litrów oraz 800-litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Pojazd standardowo został usprzętowiony w armaturę wodno-pianową czy aparaty powietrzne. Ponadto zakupiono do niego między innymi kamerę termowizyjną, zestaw ratownictwa medycznego z defibrylatorem AED i miernik wielogazowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kierowca volvo przejechał po 3-letnim dziecku. Policja poszukuje sprawcy

- Wszystko zaczęło się od marzeń, planów, które następnie przeszły do realizacji. Nowy pojazd to nie tylko sprzęt, a przede wszystkim wiele lat starań, zabiegania oraz zaangażowania całego sztabu ludzi w ten wielki wspólny projekt dla naszej społeczności. Samochód wraz z całym wyposażeniem, które również jest najwyższej jakości, będzie służyć nam wszystkim - podkreślają druhowie z OSP Otyń.

Zakupiony ze środków Unii Europejskiej

Śmiało można powiedzieć, że nowy wóz gaśniczy jest unikalny na skalę regionu. Udało się go zakupić w ramach projektu "Wsparcie służb ratownictwa technicznego i przeciwpożarowego", który realizuje kilka gmin z terenu województwa lubuskiego. To właśnie przede wszystkim dzięki środkom z Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020) do OSP Otyń trafił nowy samochód. W ramach tego zadania pieniądze powędrowały również np. do gminy Bytom Odrzański, Szprotawa czy Drezdenko.

Obecnie jednostka OSP Otyń posiada łącznie na swoim wyposażeniu trzy samochody - nowy ciężki, średni Renault oraz lekki Ford. To daje jeszcze większe możliwości na zapewnienie bezpieczeństwa. Nowoczesny wóz zastąpił wysłużonego już Jelcza, który służył ochotnikom z Otynia od wielu lat, a jeszcze w 2022 roku trafił do OSP Mirocin Dolny.

Przeczytaj też: Lotnisko Zielona Góra - Babimost. Polecimy do Gdańska! Kiedy pierwszy lot?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u