Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków. Kosztowały ponad 6 milionów (ZDJĘCIA)

07 czerwiec 2023
Autor: 
Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków Fot. KP PSP Żary

Cztery nowe samochody gaśnicze z funkcją piany sprężonej trafiły do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Lubuskiem. Koszt jednego to ponad 1,5 miliona.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej corocznie realizuje zakupy sprzętu w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Obecnie od 2022 roku prowadzi ona zadanie pod nazwą "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap V", którego wartość to blisko 293 miliony złotych.

Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków

W związku z unijnym projektem w całej Polsce ruszyło kilka przetargów na zakup nowych pojazdów. Jeden z nich prowadziła Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim. Przedmiotem zamówienia było 16 średnich samochodów gaśniczych z systemem piany sprężonej. Cztery z nich zostały już odebrane i zasiliły strażnice w Lubuskiem.

Nowe wozy gaśnicze trafiły do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sulechowie (KM PSP Zielona Góra) oraz w Żarach. Kolejne dwa pojazdy przydzielono natomiast do Komend Powiatowych PSP w Żaganiu i Strzelcach Krajeńskich.

Do zdarzeń jeszcze nie wyjeżdżają, ale to standardowa procedura. - Strażacy będą teraz zapoznawać się ze sprzętem. Dopiero później samochód zostanie wprowadzony do podziału bojowego - tłumaczy mł. bryg. Mariusz Morawski, Komendant Powiatowy PSP w Żarach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Niemowlę skatowane w Zielonej Górze. "Rozległe obrażenia mózgu"

Mają system piany sprężonej

Pojazdy na podwoziu Volvo FL 280 zabudowała firma Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Bocar spod Częstochowy. Mają napęd 4x4, silnik o mocy 285 koni mechanicznych oraz 6-osobową kabinę. Wraz z samochodem dostarczono też pełne wyposażenie między innymi w postaci armatury wodno-pianowej, aparatów powietrznych, kamery termowizyjnej, a także zestawu narzędzi hydraulicznych.

Co ciekawe nowe samochody gaśnicze wyposażono w gaśniczy system piany sprężonej. Tworzy się ją z bardzo małej ilości wody, środka pianotwórczego oraz powietrza. Pozwala to na dłuższe i bardzo skuteczne prowadzenie działań. Jednocześnie piana sprężona daje możliwość wyeliminować szkody wyrządzone poprzez użycie sporej ilości wody, na przykład podczas pożaru mieszkania. Przydatna jest także przy pożarach lasów. Obecnie najwięcej pojazdów z takim systemem służy w jednostkach PSP i OSP na terenie powiatu żarskiego.

Łączna wartość całego zamówienia wynosi 24,8 milionów złotych. Koszt jednego pojazdu opiewa więc na przeszło 1,5 miliona złotych, czyli nowe wozy lubuskich strażaków są warte łącznie ponad 6 milionów.

Przeczytaj też: Pożar domu w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u