Psy w policji działają już od wielu lat. Zdecydowaną większość z nich stanowią psy patrolowo-tropiące, ale nie brakuje też czworonogów wyszkolonych na przykład do wykrywania materiałów pirotechnicznych czy wyszukiwania narkotyków. Aby utrwalać swoje umiejętności zarówno psy służbowe, jak i ich przewodnicy muszą cyklicznie ćwiczyć.
Lubuskie eliminacje policyjnych psów
Corocznie w ośrodku szkolenia psów służbowych w Sułkowicach organizuje się Kynologiczne Mistrzostwa Polski Policji. Najpierw jednak potrzebne są eliminacje wojewódzkie. Takie odbyły się w piątek, 4 sierpnia, na terenie Zielonej Góry.
- Najlepsi przewodnicy z poszczególnych komend miejskich i powiatowych rywalizowali w konkurencjach posłuszeństwo ogólne, pokonywanie przeszkód na specjalnym torze, a także pościg bez kagańca za osobą, czołowy atak pozoranta na psa i obrona przewodnika - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.
W lubuskich eliminacjach najlepsza okazała się zielonogórska para mł. asp. Paweł Siewierski z psem Relaksem. Dalej uplasowali się mł. asp. Łukasz Berbeka z suką Pajdą (również KMP Zielona Góra) oraz st. asp. Tomasz Więzowski z psem Bejem, którzy służą w komendzie policji w Krośnie Odrzańskim.
Do Mistrzostw Polski dostają się jedynie zdobywcy dwóch pierwszych lokat. I tak województwo lubuskie reprezentować będą funkcjonariusze i psy służbowe z Zielonej Góry.
Przeczytaj też: Międzyrzecz: Fałszywy policjant zarobił 39 tysięcy złotych. "Zastosował manipulację"
https://newslubuski.pl/spoleczne/14850-policyjne-psy-w-akcji-w-zielonej-gorze-zmagaly-sie-w-eliminacjach.html#sigProIdeb4d05541b