Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023
Zmiana czasu z letniego na zimowy to procedura, która ma na celu dostosowanie godzin światła dziennego do aktywności ludzi. Zmiana czasu następuje dwa razy w roku: w marcu i w październiku. W marcu zegary przesuwane są o godzinę do przodu, a w październiku o godzinę do tyłu. Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2023 roku odbędzie się w nocy z 28 na 29 października z godziny 3 na 2. Warto wiedzieć, że w większości krajów na świecie funkcjonuje tylko jeden rodzaj czasu.
Zmiana czasu ma wpływ na nasze życie
Dużo można mówić o negatywnym wpływie zmian czasu na zdrowie człowieka. Nic w tym dziwnego, że kolejnego dnia czujemy się rozbici i śpiący. Niestety, dochodzi tutaj do zaburzeń rytmu biologicznego. Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, że dla organizmu człowieka znacznie gorsza jest zmiana na czas letni niż na zimowy, kiedy śpimy godzinę dłużej. Skrócenie czasu snu może okazać się jednak dla wielu osób bardzo problematyczne i odbija się widocznie na ich zdrowiu oraz samopoczuciu.
Jedną z konsekwencji jest tymczasowe zaburzenie apetytu. Co ciekawe, w 1999 roku opublikowano badania, mówiące o tym, że w poniedziałki po zmianach czasu na letni, wzrosła średnia liczba wypadków drogowych. Badania powtórzono po dziesięciu latach i wyniki były podobne.
Co gorsze, utrata nawet jednej godziny snu, co ma miejsce w przypadku zmiany czasu na letni, skutkuje wzrostem liczby ataków serca aż o… 24%! Z kolei dodatkowa godzina snu, czyli powrót do czasu zimowego zmniejsza to ryzyko o 21%.
Jak przetrwać zmianę czasu?
Zmianę przetrwać jakoś trzeba, tylko w jaki sposób? Dzień rozpocznij w miarę możliwości od ekspozycji na naturalne światło. Odsuń zatem rolety i wyjrzyj przez okno. Jeżeli masz taką możliwość, to idź na spacer lub poćwicz na świeżym powietrzu. Krótki wypad na bieganie albo na rower będzie dobrym wyborem. Zjedź dobrze zbilansowane śniadanie, najlepiej już w czasie zbliżonym do czasu nowego posiłku. Lepiej powstrzymaj się od dodatkowych wspomagaczy w postaci kolejnej kawy w ciągu dnia. Postaraj się też uniknąć drzemki dziennej.
Kiedy koniec zmiany czasu?
Kiepska wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej jeszcze przez kilka lat będzie obowiązywać przestawianie czasu zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej Jednym z najważniejszych czynników jej wprowadzenia był argument dotyczący oszczędności energii.