Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy ma wpływ na nasze zdrowie?

21 październik 2023
Autor: 
Jak przetrwać zmianę czasu z letniego na zimowy?

Dla wielu osób jesień jest najgorszym okresem w całym roku. Krótkie dni, deszcz, chłód i wiatr sprawiają, że wpadają oni w melancholijny nastrój. Tym bardziej dobija ich zmiana czasu, która zbliża się wielkimi krokami. Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023

Zmiana czasu z letniego na zimowy to procedura, która ma na celu dostosowanie godzin światła dziennego do aktywności ludzi. Zmiana czasu następuje dwa razy w roku: w marcu i w październiku. W marcu zegary przesuwane są o godzinę do przodu, a w październiku o godzinę do tyłu. Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2023 roku odbędzie się w nocy z 28 na 29 października z godziny 3 na 2. Warto wiedzieć, że w większości krajów na świecie funkcjonuje tylko jeden rodzaj czasu.

Zmiana czasu ma wpływ na nasze życie

Dużo można mówić o negatywnym wpływie zmian czasu na zdrowie człowieka. Nic w tym dziwnego, że kolejnego dnia czujemy się rozbici i śpiący. Niestety, dochodzi tutaj do zaburzeń rytmu biologicznego. Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, że dla organizmu człowieka znacznie gorsza jest zmiana na czas letni niż na zimowy, kiedy śpimy godzinę dłużej. Skrócenie czasu snu może okazać się jednak dla wielu osób bardzo problematyczne i odbija się widocznie na ich zdrowiu oraz samopoczuciu.

Jedną z konsekwencji jest tymczasowe zaburzenie apetytu. Co ciekawe, w 1999 roku opublikowano badania, mówiące o tym, że w poniedziałki po zmianach czasu na letni, wzrosła średnia liczba wypadków drogowych. Badania powtórzono po dziesięciu latach i wyniki były podobne.

Co gorsze, utrata nawet jednej godziny snu, co ma miejsce w przypadku zmiany czasu na letni, skutkuje wzrostem liczby ataków serca aż o… 24%! Z kolei dodatkowa godzina snu, czyli powrót do czasu zimowego zmniejsza to ryzyko o 21%.

Jak przetrwać zmianę czasu?

Zmianę przetrwać jakoś trzeba, tylko w jaki sposób? Dzień rozpocznij w miarę możliwości od ekspozycji na naturalne światło. Odsuń zatem rolety i wyjrzyj przez okno. Jeżeli masz taką możliwość, to idź na spacer lub poćwicz na świeżym powietrzu. Krótki wypad na bieganie albo na rower będzie dobrym wyborem. Zjedź dobrze zbilansowane śniadanie, najlepiej już w czasie zbliżonym do czasu nowego posiłku. Lepiej powstrzymaj się od dodatkowych wspomagaczy w postaci kolejnej kawy w ciągu dnia. Postaraj się też uniknąć drzemki dziennej.

Kiedy koniec zmiany czasu?

Kiepska wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej jeszcze przez kilka lat będzie obowiązywać przestawianie czasu zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej Jednym z najważniejszych czynników jej wprowadzenia był argument dotyczący oszczędności energii.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u