Czy na Czarkowie będzie wycinka drzew? Mamy odpowiedź Nadleśnictwa

30 październik 2023
Czy na Czarkowie będzie wycinka drzew? Mamy odpowiedź Nadleśnictwa Facebook: Grupa Osiedle Czarkowo

Kontaktuje się w imieniu zatroskanych mieszkańców osiedla Czarkowo. To zdanie rozpoczyna list, który otrzymaliśmy kilka dni temu. Zaniepokojeni są oni o los drzew, które rosną w lesie przy ulicy Willowej. Zauważyli, że niektóre z nich mają na sobie białe znaki. Co to oznacza? Czy to zapowiedź wycinki? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wśród mieszkańców domysłów jest wiele. Czy to jakaś choroba? Czy ktoś chce zniszczyć las? Zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Zielona Góra z prośbą o wyjaśnienie sprawy.

Wycinka drzew 2023

Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Zielona Góra, Szymon Kozinoga poinformował nas, że w lesie przy ulicy Willowej (działki nr 441/5 oraz 442/3) planowane jest przerzedzenie drzew w celu poprawy stanu zdrowia lasu i zwiększenia jego odporności na szkodniki i choroby.

Przerzedzenie polega na usuwaniu słabszych, chorych lub uszkodzonych drzew, co pozwala na lepszy rozwój pozostałych. Przerzedzenie nie oznacza wycinki całych drzewostanów, lecz selektywnego usuwania niewielkiej części drzew.

Obumarłe drzewa w lesie

Szacuje się, że w wyniku przerzedzenia zostanie usunięte około 20% masy drzewnej. Nadleśnictwo zapewnia, że jest to działanie zgodne z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej i nie wpłynie negatywnie na funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze lasu.

Działka nr 324/1, która także jest obiektem zainteresowania wielu osób i graniczy z lasem na Czarkowie, należy do prywatnego właściciela. Nie wiadomo, jakie są jego plany wobec tego terenu, ani czy ma zgodę na prowadzenie tam jakichkolwiek prac. Nadleśnictwo nie udziela żadnych informacji na temat sytuacji.

Czytaj także: Wkradają się jesienią do naszych domów. Co odstraszy wtyki amerykańskie?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u