Otwarto nową obwodnicę. Inwestycja pochłonęła fortunę (ZDJĘCIA)

15 grudzień 2023
Autor: 
Otwarto nową obwodnicę. Inwestycja pochłonęła fortunę Fot. Lubuskie.pl

Obwodnica Regionu Kozła już otwarta. Ma odciążyć małe miejscowości. Budowa przeszło 7-kilometrowej trasy pochłonęła sporo pieniędzy.

Uroczyście oddano do użytku nową obwodnicę Podmokli Wielkich, Kosieczyna i Chlastawy. Przecięcie wstęgi nastąpiło w czwartek, 14 grudnia. Jest to długo oczekiwana inwestycja, która była realizowana od połowy 2019 roku. Droga prowadzi do węzłów na autostradzie A2 w Trzcielu oraz Nowym Tomyślu.

Wykonawcą była firma Kontrakt z Krosna Odrzańskiego. Drogowcy wybudowali przeszło 7 kilometrów trasy. Droga to jedno, ale obok niej biegnie ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej. Są też dwa miejsca obsługi rowerzystów oraz dwie zatoki do ważenia pojazdów dla Inspekcji Transportu Drogowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: Będzie Młodzieżowa Rada Miasta

- W tym przypadku mówimy o drodze wojewódzkiej w klasie G, czyli dwóch pasach ruchu po 3,5 metra. Wybudowana ścieżka rowerowa połączyła istniejący układ ścieżek - informuje Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Obwodnica Regionu Kozła - kosztowała fortunę

Budowa drogi pochłonęła ponad 57 milionów złotych. Zdecydowana większość, bo aż 45 milionów to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli Unii Europejskiej. Dodatkowo 1,7 miliona pochodziło z budżetu państwa.

- Trochę czasu upłynęło, zanim mogliśmy zobaczyć ten wspaniały obrazek i podziwiać efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Inwestujemy nie tylko w dużych miastach, ale również tam, gdzie lokalne społeczności długo czekają na poprawę komunikacji drogowej - podkreśla Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Z inwestycji cieszą się też samorządowcy.

- Kosieczyn to miejscowość, która najwięcej cierpiała ze względu na ciężarówki, a jest tu kilkaset TIR-ów przemieszczających się z towarem do zakładu Ikea Industry. W tym momencie mieszkańcy wreszcie będą mogli wyjechać na ulicę ze swoich podwórek i włączyć się do ruchu. Młodzież i dzieci idące do szkoły też będą mogły przedostawać się do szkoły. To bardzo ważne - zaznacza burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.

Przeczytaj też: Akcja straży pożarnej w hali zakładu mięsnego. "Przeprowadzono ewakuację"


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u