Do sanatorium za darmo i bez kolejek

11 październik 2016

Po co czekać na skierowanie do sanatorium miesiącami, skoro można dostać decyzję w kilkanaście dni. Osoby ubezpieczone, których stan zdrowia grozi niezdolnością do pracy mogą starać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ZUS. W tym roku swoje leczenie w sanatorium zakończyło już ponad 45 tys. osób.

Niestety mieszkańcy województwa lubuskiego rzadko korzystają z takiej możliwości. W tym roku niewiele ponad 1 300 Lubuszan skorzystało z rehabilitacji leczniczej oferowanej przez ZUS – 761 mężczyzn i 571 kobiet. Najczęściej z uzdrowisk ZUS korzystają mieszkańcy Mazowsza i Górnego Śląska. Równie często kobiety jak i mężczyźni. Do sanatorium wyjeżdżają już nawet nastolatkowie, jednak najwięcej osób korzysta z rehabilitacji w wieku 50 – 59 lat. Głównymi powodami leczenia są schorzenia narządów ruchu i krążenia.

Program bezpłatnej rehabilitacji rentowej ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, którym grozi niezdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do NFZ, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musimy także korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie do sanatorium lekarz wystawi nam zwolnienie. Także czas oczekiwania jest zdecydowanie krótszy – w przypadku chorób zawodowych i wypadków przy pracy pacjenci kierowani są do sanatoriów już na kolejny turnus. Odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków to około 80 procent.

ZUS współpracuje ze 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce. W województwie lubuskim znajdują się dwa: w Gościmiu oraz w Gorzowie Wlkp.

Z leczenia mogą korzystać osoby cierpiące na schorzenia narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu a także ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy z narządami ruchu i krążeniem można podreperować w trybie ambulatoryjnym, czyli w miejscu zamieszkania. W 2009 ZUS wprowadził także możliwość rehabilitacji kardiologicznej w swoim domu. Od 2010 ZUS realizuje program skierowany do kobiet po mastektomii, który wspomaga proces dochodzenia do pełnej sprawności po przebytym zabiegu. Od września 2016 r. prowadzony jest stacjonarnym pilotażowy program wczesnej rehabilitacji leczniczej dla osób, które podczas wypadku (w szczególności wypadku przy pracy) doznały urazu narządu ruchu.

Wyniki badań wskazują że rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS przynosi coraz lepsze efekty. Renta z tytułu niezdolności do pracy jest coraz rzadszym scenariuszem, mimo, że jeszcze niedawno stanowiła dla osób z pogarszającym się zdrowiem jedyną perspektywę.

Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą dowiemy się na stronie zus.pl/rehabilitacja.

ZUS województwa lubuskiego

Katarzyna Mayer-Bzowa

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top