Ostrzeżenie przed upałami. Policja: "Wystarczy chwila, aby doprowadzić do tragedii"

26 czerwiec 2024
Autor: 
Ostrzeżenie przed upałami. "Wystarczy chwila, aby doprowadzić do tragedii" Fot. KMP Zielona Góra, IMGW

Pogoda Lubuskie. Są ostrzeżenia IMGW przed upałem. Policja przypomina, że latem zamknięty samochód to śmiertelna pułapka.

Prognozy pogody wskazują, że nad Polskę wkracza fala upałów. Żar ma się lać z nieba przez kilka dni. Dodatkowo czekają noce tropikalne, czyli takie, kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW przed upałem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Pomarańczowe alerty będą obowiązywać na terenie całego województwa lubuskiego.

- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C - czytamy w komunikacie IMGW.

Alert będzie ważny od godziny 12:30 w środę, 26 czerwca, do godziny 20:00 w piątek, 28 czerwca. Prawdopodobieństwo zjawiska oceniono na 85%.

Dziecko w nagrzanym aucie? Reagujmy!

Policja przypomina o bezpieczeństwie. Przede wszystkim mowa tu o sytuacjach kiedy ktoś pozostawia dziecko lub psa w nagrzanym samochodzie.

- Przy wysokich temperaturach wystarczy zaledwie chwila, aby doprowadzić do tragedii. W ciągu kilku minut temperatura w zaparkowanym aucie może osiągnąć nawet 60 stopni. Dla małego dziecka, osoby starszej czy psa taka temperatura może być zabójcza - podkreśla podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

W sytuacji, gdy zobaczymy pozostawione w zamkniętym samochodzie dziecko lub zwierzę nie bójmy się reagować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa możemy wybić szybę. W przypadku ratowania życia i zdrowia wybicie szyby nie jest traktowane jako przestępstwo. W międzyczasie na miejsce zdarzenia warto wezwać policję.

Przeczytaj też: Od dziś kolejne utrudnienia w ruchu w centrum Zielonej Góry. Znamy szczegóły


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u