To miasteczko w Lubuskiem nazywane jest polskim Carcassone. Ma bogatą historię

03 lipiec 2024
Autor: 
To miasteczko w Lubuskiem nazywane jest polskim Carcassone. Ma bogatą historię Redakcja

To małe miasteczko w województwie lubuskim, jest czasem określane jako "polskie Carcassonne" ze względu na swoje dobrze zachowane średniowieczne fortyfikacje i zabytki. Mowa o Kożuchowie w powiecie nowosolskim. Zobacz przygotowaną przez nas galerię - na dole artykułu!

Kożuchów jest jednym z miast, które mogą pochwalić się niemal kompletnymi murami obronnymi, które pochodzą z XIII wieku. Mury te otaczają starówkę i są jednym z najlepiej zachowanych tego typu systemów obronnych w Polsce. W murach znajdują się bramy oraz baszty, które przypominają te z francuskiego Carcassonne. Kluczowe zabytki Kożuchowa to:

  • Mury miejskie - zachowane na długości około 1400 metrów, mury obronne są jednym z najważniejszych zabytków miasta. Obejmują one baszty, z których jedna jest obecnie wieżą widokową.
  • Zamek - Zbudowany w XIV wieku. Był siedzibą książąt głogowskich, a później pełnił różne funkcje, w tym administracyjne. Dziś jest częściowo dostępny dla turystów.
  • Ratusz - Gotycki budynek z wieżą zegarową znajduje się w centrum rynku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta.
  • Kościół pw. Matki Bożej Gromnicznej - Obiekt z XIV wieku, który jest jednym z najstarszych budynków sakralnych w regionie.

Polskie Carcassone w Lubuskiem

Kożuchów słynie również z atrakcji turystyczne. Miasteczko oferuje nie tylko zabytki, ale również liczne wydarzenia kulturalne, takie jak festiwale i jarmarki, które nawiązują do średniowiecznej historii miasta. Turystów przyciąga również piękna, malownicza okolica, idealna do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych.

Dlaczego "polskie Carcassonne"? Porównanie do Carcassonne wynika z podobieństwa w układzie miejskich murów obronnych oraz zabytków architektury średniowiecznej. Choć Kożuchów jest znacznie mniejszy i mniej znany niż francuskie miasto, jego historyczne dziedzictwo i dobrze zachowane fortyfikacje przyciągają miłośników historii i architektury z całej Polski. 

kozuchow carcassone galeria

Przeczytaj też: Lotnisko Zielona Góra - Babimost ma już system antydronowy. Był bardzo potrzebny (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u