Gminy, które połączyły się w partnerstwa będą wydatkować fundusze europejskie w oparciu o wspólnie przygotowane, a następnie zatwierdzone strategie. Ten sposób wydatkowania funduszy europejskich ma sprawić, że inwestycje będą wynikać z realnych potrzeb lokalnych społeczności. Kwota, która przypadnie na jednego mieszkańca wyniesie ok. 185 euro. Oprócz tych pieniędzy, lokalne samorządy mogą oczywiście sięgać po unijne środki w ramach innych źródeł.
Podpisywane porozumienia tworzą fundament dla realizacji projektów, które mają przyczynić się do poprawy infrastruktury, wsparcia innowacyjności oraz zacieśnienia współpracy w regionie.
Zrównoważony rozwój dla województwa lubuskiego
W województwie lubuskim łącznie podpisanych zostanie 14 takich porozumień – 4 z Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi oraz 10 z partnerstwami jednostek samorządu terytorialnego (JST).
Zawarte porozumienia umożliwią realizację projektów w obszarach takich jak infrastruktura transportowa, rewitalizacja przestrzeni miejskich, zrównoważona energia oraz wsparcie dla innowacji i przedsiębiorczości.
Intencją Zarządu Województwa było właśnie partnerskie podejście do realizacji projektów. Zaproponowaliśmy pewien algorytm, nad którym długo pracowaliśmy. U jego podstaw leżało założenie, by nie doprowadzić do zróżnicowania między realnym a uzasadnionym poziomem wsparcia dla samorządów mniejszych i większych, bogatszych i niezamożnych, silniejszych i słabszych. Dlatego zaproponowaliśmy pewien sposób rozwiązania tego problemu, ustalając kwotę, którą uznaliśmy za startową, bazową – około 185 euro na jednego mieszkańca – zdradził Marcin Jabłoński, Marszałek Województwa Lubuskiego.
Inwestycje ważne dla mieszkańców
Wspólne działania sąsiadujących ze sobą gmin sprawiają też, że zaplanowane do realizacji inwestycje odpowiadają na szersze potrzeby mieszkańców. Mogą też się w jakimś stopniu wzajemnie uzupełniać. Ich zakres i rodzaj jest bardzo zróżnicowany. Można tam znaleźć budowę ścieżek rowerowych, magazynów energii, rozwój e-usług dla mieszkańców, usuwanie odpadów niebezpiecznych, powstanie i rozwój żłóbków czy oddziałów przedszkolnych, jak również inwestycje na terenach zielonych.
Przypadająca w tym roku 20-rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej skłania też do refleksji i podsumowań. Pewne jest jednak, że wszyscy korzystamy z tego, co przynosi nam bycie członkiem Zjednoczonej Europy.
#FunduszeEuropejskie #UEdlaLubuskiego #UEdlaPL #20LatwUE