Jak zawsze Akademia skupia się nie na pustych słowach i gestach, ale na przekazywaniu profesjonalnej wiedzy i lokalnym działaniu. Wielkie słowa przychodzą same później. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ich opiekunowie oraz wolontariusze nie powinni przeoczyć tego nieszablonowego i pragmatycznego projektu oraz jak najszybciej zgłosić chęć udziału! Mile widziani są także lokalni partnerzy.
Tym razem Akademia będzie gościć nie tylko, jak dotąd, w 16 województwach, ale także poza granicami naszego kraju, w Londynie i w Wilnie. Ostatnia – IV edycja Akademii (2015/2016) objęła swoim zasięgiem aż 136 szkół i ponad 4000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a we wszystkich edycjach wzięło udział ponad 11 tys. uczniów! Projekt został zainaugurowany w 2012 roku przez Klub Jagielloński, we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego (wcześniej, od 2009 r., funkcjonował pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli) i z roku na rok zdobywa coraz większy zasięg. Od 2015 roku patronatu udziela Akademii Minister Edukacji Narodowej.
Projekty naszych uczestników:
Oto kilka przykładów projektów społecznych o dużym zasięgu, już zrealizowanych przez jej uczestników:
questing, geochaing i historyczna gra miejska o Józefie Mehofferze (L.O. w Ropczycach), akcja krwiodawstwa #Przelej krew” (ZS nr 1 w Bochni), marsz godności osób niepełnosprawnych intelektualnie (VI L.O. w Kielcach), akcja "Na odsiecz fortom" w Toruniu (X LO z Torunia), uporządkowanie cmentarza z czasów I wojny światowej (ZS nr 2 i L.O. w Działdowie), przygotowanie śniadania wielkanocnego dla bezdomnych i samotnych (XI L.O. w Szczecinie), pomoc osobom niepełnosprawnym „Przyjazny Sandomierz” (I L.O. w Sandomierzu), patriotyczny mural i nadanie szkole imienia rotmistrza Witolda Pileckiego (ZSO nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim), zainaugurowanie Młodzieżowej Rady Miasta (I LO w Olkuszu), profilaktyka oszustwa "na wnuczka" wśród seniorów (I L.O. w Siemianowicach).
Nasz cel:
Celem ANP jest wychowywanie młodzieży do praktycznej miłości ojczyzny oraz, w dłuższej perspektywie, formowanie przyszłych liderów. Łącząc tradycję z nowoczesnością Akademia realizuje trzy ścieżki działalności: pielęgnuje kulturę pamięci, przygotowuje do samorządności i promuje patriotyzm gospodarczy.
Jak funkcjonuje Akademia?
Młodzież najpierw uczestniczy w 3 warsztatach, gdzie w atrakcyjnej formie gier symulacyjnych poznaje zasady funkcjonowania parlamentu oraz samorządów. Warsztaty stanowią cenną pomoc edukacyjną w ramach lekcji wychowawczych, przedsiębiorczości czy WOS. Dzięki wykonywanym po zajęciach zadaniom, np. filmom na temat lokalnych patriotów oraz projektom społecznym, młodzi ludzie realnie zmieniają świat, w którym żyją. 4 ogólnopolskie edycje Akademii to ponad kilkaset zrealizowanych wartościowych projektów społecznych, które były prezentowane i honorowane cennymi nagrodami podczas corocznych Wielkich Finałów. Tegoroczny odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2017 roku w Krakowie. Uczestnicy Akademii często sami stają się potem wolontariuszami lub włączają się w działania Klubu Jagiellońskiego.
Zapraszamy do udziału w V edycji!
Jak co roku, także w V edycji, Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu serdecznie zaprasza do uczestnictwa wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a dyrektorów i nauczycieli do zgłaszania swoich placówek. Mile widziane są także zespoły spoza murów szkolnych, jak drużyny harcerskie, grupy ze szkół językowych czy domów kultury (liczące 20-30 osób). Akademia zaprasza także nowych wolontariuszy. Zgłoszenia można wysyłać do końca roku przez stronę ANP (zakładka „pomóż Akademii”) lub na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (organizator zgłaszających się później także postara się nie odrzucić). Uczestnictwo w Akademii to zawsze niesamowita przygoda! Udział oczywiście jest bezpłatny, a jedyną dopuszczalną walutą wymienną są uśmiechy na twarzach uczestników, oddanych idei patriotyzmu wolontariuszy i coraz bardziej zadowolonych mieszkańców polskich miast, wsi i miasteczek.
Zespół ANP