Kiedy będzie zmiana czasu na zimowy w 2024 roku? Zegarki cofniemy już w ostatni weekend października. Zdaniem lubuskiej posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic trzeba odejść od zmian czasu. – Mam inny postulat – dodała
Zmiana czasu październik 2024
Kiedy będzie zmiana czasu na zimowy? W 2024 roku zmiana z czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 26 na 27 października. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wskazówki w zegarku należy ustawić do przodu, czy do tyłu? W przypadku zmiany na czas zimowy cofamy zegary z godziny 3 na 2 w nocy. W praktyce oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej. Zmiany czasu w Polsce uregulowane są w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku.
Zimowa zmiana czasu
W przeszłości głównym celem zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie było lepsze wykorzystanie światła dziennego, co miało obniżyć zużycie energii. Obecnie jednak konieczność zmiany czasu jest coraz częściej kwestionowana. Przeciwnicy wskazują, że oszczędności energii są marginalne w porównaniu do tego, co prognozowano, zwłaszcza w dobie nowoczesnych technologii oświetleniowych i wzrastającego znaczenia odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowo zmiana czasu negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi, powodując zakłócenia rytmu dobowego, które mogą prowadzić do problemów ze snem, obniżenia efektywności pracy oraz pogorszenia ogólnego samopoczucia. Coraz więcej krajów i regionów rozważa lub wprowadza zniesienie tego systemu, argumentując, że korzyści są zbyt małe w stosunku do uciążliwości, jakie ze sobą niesie.
Zmiana czasu do kosza? „Powinniśmy odchodzić od pewnych wynalazków”
– To jest pozostałość dostosowywania godzin pracy przemysłu do warunków atmosferycznych, czyli żeby było jak najwięcej światła dziennego wtedy, kiedy jak najwięcej ludzi pracuje. W tej chwili to już niekoniecznie przemysł ma największą potrzebę. […] Jest to zawsze problem z organizacją życia statystycznego obywatela, który ma problem z pociągami, z tym że one gdzieś tam stoją i nie dojeżdżają, z tym przestawieniem. To chyba też zdrowe nie jest, jak się tak trzeba co jakiś czas przestawiać – powiedziała Anita Kucharska-Dziedzic, lubuska posłanka z Lewicy.
– Myślę, że powinniśmy odchodzić od pewnych wynalazków, które ludzie wynajdowali, żeby poprawiać klimat, przyrodę i świat. Je jestem za tym, żeby tego czasu nie zmieniać. Mam inny postulat, którego niestety nie da się zmienić, żeby tego słońca w zimie było więcej – dodała Anita Kucharska-Dziedzic. O planowanym odejściu od zmiany czasu w Polsce mówi się od lat, jednak wciąż nie przedstawiono żadnych konkretnych planów.
Przeczytaj także: Ogromne centrum logistyczne w Lubuskiem już otwarte. To bardzo innowacyjny obiekt (ZDJĘCIA)