Tajemnicze obiekty w środku lasu w Lubuskiem. Kiedyś były tu głowice jądrowe

09 listopad 2024
Autor: 
Tajemnicze obiekty w środku lasu w Lubuskiem. Kiedyś były tu głowice jądrowe Redakcja/Achiwum

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w województwie lubuskim przechowywano aż 87 głowic jądrowych. Tajemnicza historia obiektu o kryptonimie "3003" przyciąga miłośników historii do lasu w okolicach miejscowości Templewo koło Sulęcina.

Obiekt "3003" w Lubuskiem

W pobliżu Templewa w powiecie sulęcińskim znajduje się tajemniczy obiekt o kryptonimie "3003", który powstał w ramach projektu "Wisła" w 1969 roku. Była to baza przeznaczona do przechowywania głowic jądrowych, wybudowana przez 27 Pułk Inżynieryjno-Budowlany z Gniezna. W razie wybuchu wojny w Europie głowice te miały zostać przekazane jednostkom rakietowym Śląskiego Okręgu Wojskowego Wojska Polskiego. Baza była ściśle tajna, a całość operacji podlegała wyłącznie radzieckim służbom wojskowym, które nadały obiektowi kryptonim "Wołkodar", co w języku rosyjskim oznacza "Wilczarz".

Moc głowic mogła wynosić nawet 500 kiloton TNT

Obiekt pozostawał pod pełną kontrolą ZSRR, a jego przeznaczenie przez długi czas nie było znane światu. Dopiero po ponad dwóch i pół roku fotointerpretatorzy CIA zdołali odkryć rzeczywistą funkcję tej bazy wojskowej. Tajne dokumenty wojskowe z połowy lat 80. XX wieku ujawniają, że w Templewie przechowywano aż 87 głowic jądrowych. Ich potencjalna moc wybuchu wahała się od kilku kiloton do aż 500 kiloton TNT, co stawiało obiekt "3003" wśród najważniejszych punktów strategicznych ZSRR na terenie Polski.

Pod koniec zimnej wojny nastąpił jednak zwrot i w październiku 1990 roku radzieckie wojska opuściły bazę. Przez kolejne lata infrastruktura tego miejsca ulegała stopniowej dewastacji. Po wycofaniu sprzętu wojskowego opuszczona baza zaczęła przyciągać nie tylko miłośników historii, ale także wandali, którzy systematycznie niszczyli pozostałości dawnego magazynu głowic. Obecnie opuszczone schrony T-7, w których dawniej magazynowano potężne ładunki jądrowe, są siedliskiem nietoperzy. 

Źródło: archeologia.usz.edu.pl

galeria


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Karol Nowak

Coś bym o sobie napisał, ale jeszcze to chwilę potrwa ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top