70 lat Zespołu Pieśni i Tańca

10 listopad 2016
Autor: 
SCKiW

70 lat Zespołu Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca z Krzepielowa. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się 12 listopada w sobotę.

Przez ostatnie 70 lat muzyczne trendy wiele razy ulegały zmianie. Przez polską scenę muzyczną przewinęło się mnóstwo zespołów i wokalistów, którzy wraz ze zmieniającą się rzeczywistością, kreowali nowe nurty muzyczne. Jednak w Krzepielowie nieustannie rozbrzmiewa piękny, polski folklor.

Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca w Krzepielowie swoją historię rozpoczął jesienią 1946 roku. Kronika świetlicowa Krzepielowa odnotowuje wówczas pierwszy publiczny występ zespołu w sztuce „Karpaccy górale” z udziałem 400 osób na widowni. Zespół od samego początku zachwycał zarówno śpiewem, tańcem jak i strojami, które przyciągały uwagę polskiej, a także zagranicznej publiczności. Ważnym i niezapomnianym wydarzeniem dla zespołu był pierwszy, zagraniczny wyjazd do Niemiec 17 marca 1957 roku. Dwa lata później Krzepielów gościł delegacje młodzieżowych zespołów folklorystycznych z Danii, Islandii oraz Nowej Zelandii. Efektem ciężkiej pracy oraz wielkiego zamiłowania do kultury rejonu są sukcesu zespołu. Takich chwil nigdy nie brakowało.

Ciężko jest zliczyć ilość nagród i wyróżnień, które otrzymali. Jednak nie zawsze było tak kolorowo. W sierpniu 1987 roku pożar zniszczył niemal cały dorobek zespołu. Zniszczyły się stroje lubuskie, krakowskie, wianki, kapelusze i obuwie. Braki długo doskwierały uczestnikom zespołu, którzy stawali się coraz starsi. Część z nich założyła rodziny, część wyjechała na studia lub za granicę. Wtedy właśnie powstał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca, który funkcjonuje do dziś. Kierownictwo zespołem stało się już rodzinną tradycją. Najpierw kierownikiem zespołu był jego założyciel - Michał Krechowiec. Następnie od stycznia 1991 roku przez wiele lat - jego córka, pani Zofia Tomczak. Obecnie obowiązek ten przejęła Marta Tomczak, córka pani Zofii.

Dziś zespół istnieje już 70 lat! Nieustannie przekazuje folklor i kulturę ludową w najpiękniejszy sposób. Zespół jeździ na konkursy i zbiera kolejne nagrody. Stał się nieodłącznym składnikiem środowiska lokalnego, które jest dumne z odrębności jaką tworzy, ugruntowując tradycję amatorskiej działalności artystycznej.

J. Paczkowska

zespół12

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u