Masz coś na sumieniu? Spodziewaj się kontroli

27 styczeń 2017
Autor: 

Od nowego roku kontrole przeprowadzane przez ZUS, urzędy skarbowe, PIP, Sanepid, czy Inspekcję Handlową będą wycelowane głównie w te firmy, w których istnieje największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

ZUS będzie je prowadził w oparciu o przeprowadzoną analizę ryzyka.

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych analizę ryzyka prowadzi się w oparciu o szczegółowe dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego. - informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego - Dokładnie weryfikowane jest dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków składkowych przez przedsiębiorców. Analizowana jest także historia przedkładanych w Zakładzie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

Jednym z ważniejszych kryteriów wyznaczania do kontroli konkretnych płatników składek jest zagrożenie przedawnienia składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie również zwracał szczególna uwagę na płatników, u których wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek.

W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności, 1,5 tys. kontrolerów ZUS, odwiedzi tych przedsiębiorców, u których ryzyko nieprawidłowości i naruszenia prawa jest największe. Dotyczy to w głównie firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych ponad 20 osób.

- Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społeczn przeprowadza w granicach 70-80 tys. kontroli u płatników składek. - kontunuuje Agata Muchowska - W Zielonej Górze w minionym roku przeprowadzono 957 kontroli z czego w 538 przypadkach (56,22 proc.) stwierdzono nieprawidłowości.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u