Pomóż na Woodstocku- akcja krwiodawstwa

Podczas 23. Przystanku Woodstock będziecie mogli oddać krew dzięki zbiórce organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Krew będzie można oddawać od 2 do 5 sierpnia, w godzinach 9:00-17:00, na boisku firmy TACONIC (Al. Milenijna 14, Kostrzyn nad Odrą).

Jak przebiega oddanie krwi – krok po kroku:

-Jeśli podjęliście decyzję o oddaniu krwi – przeczytajcie uważnie poniższe rady jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu. Pamiętajcie, że 24 godziny przed oddaniem krwi nie można spożywać alkoholu! Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki lub woda mineralna).

-Zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub NOWY paszport). Najpierw zostaniesz zarejestrowany w systemie komputerowym.

Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań. Otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających. Następnie pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.

Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz poziom hemoglobiny. Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi. Czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny.

woodstockfestival.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *